Podział wózków widłowych  

Jeżeli chodzi o rodzaje wózków widłowych, istnieje dużo podziałów, względem których dzielimy te urządzenia. Jest kryterium obejmujące napęd, wysokość podnoszenia ładunku, jego umiejscowienie, ale również styl sterowania.  

Ze względu na rodzaj napędu wyróżniamy podział na wózek: 

wózek widłowy spalinowy na zewnątrz
  • Elektryczny – posiadający akumulator podlegający ładowaniu. Urządzenia o takim napędzie są ciche i odpowiednie do pracy w zamkniętych miejscach, np. sklep spożywczy, magazyn. Mają one gładkie opony i nie brudzą powierzchni, do tego są ekologiczne, nie wytwarzają szkodliwych spalin. Mają kompaktową budowę i są zwrotne, dlatego sprawdzają się w wąskich alejkach i korytarzach. Bardzo łatwo się je obsługuje, w związku z czym nowi pracownicy, operujący wózkiem o napędzie elektrycznym, powinni podołać wyzwaniu bez problemu. Oprócz tego maszyna o takim napędzie zdecydowanie jest dobrą inwestycją dla hal czy centrum handlowego; 
  • Spalinowy – są napędzane gazem spalinowym, określane są jako bardzo niezdrowe dla otoczenia, dlatego też używane są głównie na zewnątrz. W zamkniętych przestrzeniach konieczne jest nałożenie filtra. Są za to bardziej wydajne niż wózki elektryczne i można wykorzystywać je w trybie pracy ciągłej. Często powyższe   wózki są wyposażone w grube opony umożliwiające pracę w ekstremalnych warunkach atmosferycznych czy nierównych powierzchniach. Sprawdzą się zatem na budowie, ale także np. przy załadunku i rozładunku towaru na ciężarówki; 
  • Ręczny – jak nazwa wskazuje, jest napędzany ręcznie. Należą do nich tzw. “pleciaki”, które są pchane przez osobę. W dyszel wózka mają wbudowany system hydrauliczny, co pozwala im na podniesienie ładunku na niewielką wysokość. Mimo tych kwestii, wózki z napędem ręcznym mają wiele zastosowań. Są kompaktowe i sterowne, więc sprawdzają się w wąskich alejkach sklepów, magazynów lub na lotniskach. Wyjątkową cechą tych maszyn jest fakt, że operator nie musi mieć uprawnień do kierowania nimi. Jest to zdecydowanie duże ułatwienie sprawy, chociażby ze względu na to, że kurs i egzamin stanowią dodatkowy wydatek.  
wózek elektryczny na hali produkcyjnej

Powyższy podział jest filarowy. Od tego kryterium wywodzą się następne podziały wcześniej wspomniane, czyli ze względu na konstrukcję: 

  • Czołowy – wózki nazywane “widlakami”, używane najczęściej do rozładowywania i wyładowywania towarów z samochodów, ale także używane są w magazynach. Ładunek znajduje się z przodu wózka. Używa się go raczej w szerszych korytarzach, np. w sklepach; 
  • Boczny – urządzenia o takiej konstrukcji bardzo często są używane w pomieszczeniach o nietypowych wymiarach i wąskich korytarzach. Ładunek znajduje się z boku wózka lub po obu jego stronach. Sterowanie nim jest trudniejsze niż wózkiem czołowym. 
  • Prowadzony – wózki kolokwialnie nazywane “sztaplarką” lub “kangurem”. Używane na produkcji lub w sklepach wielkopowierzchniowych. 

Pytania i odpowiedzi

Co trzeba zrobić, aby obsługiwać wózek widłowy elektryczny lub silnikowy?

Aby obsługiwać wózek widłowy elektryczny lub silnikowy, należy zdać egzamin operatora UDT.  

Ile kosztuje wózek widłowy?

Ceny wózków widłowych wahają się w zależności od producenta i parametrów wózka i oscylują w granicy od 65 tys. zł do nawet 150 tys. zł.  

Jak odpowiednio dbać o wózek widłowy?

Przede wszystkim należy uczęszczać na obowiązkowe przeglądy, ale też praktykować je codziennie, przed rozpoczęciem pracy. Nie można zaniedbywać profilaktyki chociażby ze względu na niebezpieczeństwa, jakie może wyrządzić uszkodzony wózek.