Operowanie ładunkiem na wózku widłowym

Kurs operatora wózka widłowego uczy prawidłowego sterowania urządzeniem oraz operowania ładunkiem. Na tej podstawie uczestnik może uzyskać potem uprawnienia na wózki widłowe. Jednym z kluczowych elementów szkolenia jest nauka załadunku oraz rozładunku palet, na czym polega praca operatora.
Prawidłowy załadunek na wózek widłowy polega na umieszczeniu ładunku na palecie na wyprostowanych widłach – muszą być one ułożone równolegle do nawierzchni. Następnie po umieszczeniu ładunku w prawidłowej pozycji jest on podnoszony na wysokość około 30 centymetrów, przy czym przechylany masztem w kierunku operatora urządzenia. Kolejny krok do dojechanie do miejsca, gdzie ładunek ma być umieszczony, podniesienie palety na daną wysokość, wyprostowanie masztu oraz opuszczenie wideł o odjechanie spod palety, a na końcu kolejne opuszczenie wideł do danego poziomu. Prawidłowy rozładunek polega na wykonaniu operacji w odwrotnej kolejności.
Przy załadunku i rozładunku trzeba pamiętać jednocześnie o zasadach prawidłowego manewrowania urządzeniem. Zakazane jest poruszanie się zbyt szybko, zwłaszcza z ciężkimi ładunkami, co może spowodować wywrócenie się wózka i zagrożenie dla operatora oraz otoczenia. W związku z tym kurs wózka widłowego przekazuje także kluczowe informacje na temat bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku operatora.
Każdy kurs na wózek widłowy uczy prawidłowego załadunku oraz rozładunku ładunków, zarówno w ramach teorii, jak i praktyki, która wchodzi później w skład egzaminu, na podstawie którego nadawane są uprawnienia UDT niezbędne do pracy w omawianymi urządzeniami każdego typu.