Nasz ośrodek specjalizuje się w organizacji szkoleń przeznaczonych dla pracowników lotnisk. W ofercie posiadamy kurs obsługi odladzarki – urządzenia stosowanego w celu usuwania lodu z samolotów. Dzięki naszym zajęciom możesz uzyskać wiedzę oraz umiejętności w zakresie wykorzystania tego rodzaju GSE (Ground Support Equipment) – urządzeń i sprzętu do obsługi naziemnej statków powietrznych.

Odladzanie samolotu przed lotem w nocy

Odladzarki to powszechnie używany sprzęt przeznaczony do przeprowadzenia operacji odladzania samolotów. Jego celem jest usunięcie śniegu, lodu oraz szronu z ich powierzchni. Wykorzystuje się odpowiednie środki chemiczne, które nie tylko powodują usunięcie tych zagrażających bezpieczeństwu lotu substancji, ale również zapobiegają one ich ponownemu osadzaniu się przez określony czas. Lód oraz śnieg i szron znajdujące się na samolocie zmniejszają jego zdolność do wzlotu, ponieważ tworzą nierówną powierzchnię zaburzającą aerodynamikę, co może prowadzić nawet do katastrofy. Dodatkowo także większe kawałki lodu mogą dostać się do silnika lub uderzyć śmigła, co także może być podobne w skutkach. Dlatego też odladzanie przeprowadza się obowiązkowo wtedy, gdy samolot jest oblodzony na postoju, a także profilaktycznie, by zapobiegać jego oblodzeniu w locie w określonych temperaturach.

Proces odladzania wykonuje się z użyciem odpowiedniego zaplecza technicznego – są to urządzenia generujące mieszaninę glikolu i wody o odpowiedniej temperaturze lub też inne substancje o właściwościach odladzających, które stosują pracownicy znajdujący się w podnośnikach kosztowych. Podnośniki te obsługiwane są przez operatorów posiadających odpowiednie uprawnienia.

Uczestnicy naszego szkolenia dla personelu lotniczego otrzymują potrzebną wiedzę dotyczącą obsługi urządzeń wykorzystywanych w procesie odladzania, a także zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Zajęcia uzupełnione są dodatkowo o praktykę. Nad przebiegiem czuwają nasi doświadczeni instruktorzy.

Szkolenia odbywają się w wyznaczonych terminach w naszych placówkach. Również zajęcia organizujemy jako szkolenia dla portów lotniczych jako zamknięte. Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty!