osoba lutującaHistoria lutowania sięga jeszcze starożytności. Już 3000 lat p.n.e. Egipcjanie podczas produkcji biżuterii łączyli ze sobą złoto i srebro. Było ono złączone ze sobą za pomocą miedzianego lutu. I po dzień dzisiejszy wykorzystuje się tą metodę przy łączeniu metali i stopów o różnych właściwościach. Lutowanie więc jest metodą, która polega na połączeniu ze sobą dwóch elementów metalowych, za pomocą spoiwa zwanego lutem. Efektem tego procesu jest estetyczna, stabilna oraz trwała spoina. Lutowanie zachodzi w temperaturze, która jest temperaturą wyższą niż topnienie lutu (w celu uplastycznienia spoiwa). Jednak cały proces zachodzi w temperaturze, która nie naruszy struktury połączonych części.

Kursy z lutowania

Może masz ochotę poszerzyć swoje hobby i nauczyć się jak korzystać z lutownicy? A może jest Ci to potrzebne zawodowo? Zapraszamy więc do Nas. W Ośrodku Doskonalenia Kadr ERGON prowadzimy kursy lutowania. Z Chęcią nasi instruktorzy pokarzą, jak korzystać z materiałów i narzędzi, a naprawianie rzeczy w domu nie przysporzy Ci już więcej bólu głowy. Nauczysz się w bezpieczny sposób obsługiwać lutownicę i poznasz zasady stosowania konkretnych materiałów i narzędzi. Ponadto nauczysz się:

  • rodzajach lutownic i zasadach ich użytkowania
  • praktycznie o lutowaniu
  • podstaw lutowania – teoria
  • o popełnianych błędach w lutowaniu
  • jak naprawiać przewody (połączenia lutowane i odlutowywanie)
  • o naprawie elektroniki
  • BHP i PPOŻ

Trochę teorii z lutowania

lutownica

Jeżeli masz zamiar rozpocząć przygodę z lutowaniem, powinieneś poznać kilka faktów dotyczących tego procesu. Narzędziem służącym do lutowania jest lutownica. Jest ona jednym z podstawowych urządzeń warsztatowych i wykorzystywana jest w wielu pracach; zarówno tych drobniejszych jak i zaawansowanych, gdzie nie wystarczą przybory ręczne. Lutownica składa się z dwóch części: kolby (służącej jako uchwyt) oraz grota (bezpośrednio styka się ze spoiwem – lutem). Podczas lutowania metalowe elementy zostają połączone spoiwem (lutem). Natomiast w aspekcie fizykochemicznym proces lutowania (łączenie metalowych elementów) opiera się na dwóch zjawiskach: dyfuzji i adhezji. Spoiwo lutnicze dostaje się w przestrzeń między elementami a cząsteczki dostają się do porów na ich powierzchni. Proces lutowania zaczyna się od oczyszczania powierzchni lutowanych części. Później nagrzewamy elementy oraz nakładamy topnik i lut na krawędzie elementów które łączymy. Na samym końcu czekamy na krzepnięcie i aż spoiwo się ochłodzi.

Gdy weźmiemy pod uwagę temperaturę topnienia spoiwa, rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje lutowania:

  • lutowanie miękkie
  • lutowanie twarde

Rodzaje lutowania

Lutowanie miękkieLutowanie twarde
Proces zachodzi w temperaturze niższej niż 450 ° CProces zachodzi w temperaturze powyżej 450 ° C.
Lutownica nagrzewa materiał selektywnie, więc cały proces trwa szybkoCzasem temperatury są pięciokrotnie wyższe niż 450 ° C – jak w lutowaniu przemysłowym. Potrzeba wtedy bardziej specjalistycznych narzędzi.
Nie są wymagane środki ochronne (prócz systemu odsysania oparów)Wymagane jest stosowanie specjalistycznych, fachowych narzędzi.
Stosuje się często w elektronice (np. łączy się części na płytce drukowanej), w uszczelnianiu rynien, dachów a także w obróbce blacharskiej.Ma zastosowanie w łączeniu stali węglowych, wolframowych, niklowych, molibdenowych, chromowych oraz złota, srebra, miedzi czy brązu.

Ponadto zakres topliwości stopu w lutowaniu miękkim to około 180- 280° C.  Podstawą lutu miękkiego jest cyna oraz inne metale, które mają podobna temperaturę topnienia (kadm, bizmut, antymon). Można go użyć do połączenia elementów miedzianych, mosiężnych, stalowych czy cynkowych. Ponieważ cały proces nie przebiega w stosunkowo bardzo wysokiej temperaturze, lutowanie miękkie zastosowane jest nie tylko przez profesjonalistów, ale i amatorów. Wykorzystują oni lutownice w swoich gospodarstwach domowych.

Jeżeli chodzi o lutowanie twarde to, gdy temperatura może dojść do prawie 1000 ° C, lutownica nie wystarczy. Używamy wtedy lampy lutowniczej, czy palnika acetylenowo- tlenowego.  Lut twardy to często mieszanki srebra, które są w stanie łączyć wiele metali.

Lutowanie to znana metoda obróbki metali, która posiada liczne zalety. Ta część, gdzie dochodzi do procesu połączenia tych metali wygląda bardzo estetycznie, a jej wytrzymałość jest naprawdę bardzo wysoka. W ofercie mamy cały wachlarz lutów do wyboru, o najróżniejszych właściwościach. Ta technologia jest nie tylko znana, ale i nowoczesna oraz może połączyć niemal wszystkie metale i stopy.

Zapraszamy na nasze szkolenia

logo OSO a w tle napis: szkolenia”

Kursy lutowania w naszym Ośrodku Doskonalenia Kadr składają się z części praktycznej prowadzonej w formie warsztatu, stacjonarnie oraz teoretycznej on line (na platformie elektronicznej). Oba szkolenia prowadzone są w weekendy więc bez problemu można je pogodzić z nauką bądź praca zawodową. Prowadzone są w przystępny i bardzo ciekawy sposób. Nasi instruktorzy to fachowcy z dużym doświadczeniem w obszarze lutowania.

Bez względu na to czy dopiero zaczynasz przygodę z lutowaniem czy też jesteś już oswojony z podstawami lutowania, możesz wybrać dla siebie odpowiedzenie szkolenie. Mamy kurs dla początkujących oraz kolejny wyższy stopień – dla zaawansowanych.

Zapraszamy do kontaktu a udzielimy wszystkich niezbędnych informacji. Zapewniamy rynkowe ceny, które zawsze uzgadniamy z Państwem indywidualnie. Dla większych oraz zorganizowanych grup proponujemy rabaty. Głowna siedziba naszej firmy to Warszawa, ale mamy ośrodki również w innych miastach Polski: Kraków, Bielsko-Biała czy Katowice. W przypadku, gdy jest to kurs zamknięty, to dojedziemy praktycznie w każde miejsce.

Zachęcamy również Państwa do zaznajomienia się z szeroką gamą kursów, które posiada w swojej ofercie ERGON. Oferujemy między innymi kursy wstępne i okresowe BHP, kursy PPOŻ, szkolenia z pierwszej pomocy, a także wiele innych kursów, do których niezbędne są uprawnienia TDT czy UDT (na przykład szkolenie na operatora wózka widłowego lub operatora podestów ruchomych masztowych).