Jak zdobyć uprawnienia palacza kotłów – szkolenia

Aby móc przystąpić do egzaminu państwowego, należy odbyć kurs, którego celem jest przygotowanie kandydata do pracy w danym zawodzie. Warunkiem koniecznym jest ukończenie osiemnastego roku życia, posiadanie wykształcenia minimum podstawowego oraz brak przeciwwskazań zdrowotnych, które weryfikowane są na badaniach lekarskich. Badania te określają między innymi poprawność działania zmysłów węchu, wzroku, słuchu oraz dotyku. Odgrywają one kluczową rolę w momencie wykrywania nieprawidłowości działania urządzeń, niosących ze sobą niebezpieczeństwo.

Szkolenie składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Program opracowany jest tak, aby kompleksowo przygotować kursanta do egzaminu oraz wykonywanej w przyszłości pracy.

Program szkoleń obejmuje m.in.:

  • przepisy ogólne i wybrane zagadnienia,
  • przepisy o dozorze technicznym,
  • organizacja pracy przy urządzeniach cieplnych,
  • obowiązki palacza pieców CO,
  • wybrane wiadomości z techniki cieplnej,
  • armatura i materiały,
  • schemat kotłowni CO,
  • woda w gospodarce cieplnej,
  • kotły parowe i wodne – ogólne wiadomości,
  • eksploatacja kotłów,
  • sieci i instalacje cieplne,
  • przemysłowe urządzenia pary i gorącej wody,
  • paliwa stałe, paliwa ciekłe, aparatura kontrolno-pomiarowa,
  • BHP przy urządzeniach cieplnych i na stanowisku palacza CO, ochrona p. poż, ratownictwo medyczne.

 

Uprawnienia grzewcze na stanowisko palacz CO

W zakresie tych uprawnień zostaje przyznane świadectwo kwalifikacyjne E, pozwalające na pracę związaną z obsługą, konserwacją, remontem i montażem lub świadectwo kwalifikacyjne D, czyli dozór, przeznaczony dla osób, które kierują osobami wykonującymi czynności eksploatacyjne. Uprawnienia przyznawane są na okres pięciu lat. Po upływie tego terminu w przypadku dalszej chęci wykonywania zawodu, należy złożyć stosowny wniosek o ich przedłużenie.

Posiadając uprawnienia, można starać się o uzyskanie pracy nie tylko w kotłowniach, ale również w elektrowniach i elektrociepłowniach. Rynek pracy dla palaczy kotłowych jest dość szeroki i zróżnicowany, umożliwia znalezienie pracy w wielu firmach.

 

Jak wygląda praca palacza i jakie są jego obowiązki?

Zadaniem palacza jest obsługa kotłów, których celem jest dostarczenie ciepła, pary wodnej oraz ciepłej wody do budynków. Palacze są niezbędni w kotłowniach szkół, urzędów, przychodni, szpitali i wielu innych budynkach cechujących się ogromną powierzchnią.

Obsługa kotłów to nie tylko dostarczenie paliwa, ale również szereg wielu innych czynności umożliwiających prawidłową pracę urządzenia. Palacz musi posiadać umiejętności kontroli eksploatacji urządzeń oczyszczających i odprowadzających spaliny, urządzeń pomocniczych oraz urządzeń kontrolno-pomiarowych. Musi dbać o dobry stan techniczny kotłów, a także prawidłowo odczytywać wskazania specjalistycznej aparatury. Jego zadaniem jest ciągłe monitorowanie ciśnienia oraz temperatury, a w przypadku wystąpienia awarii zgłoszenie tego przełożonemu.

Oprócz obsługi samego kotła osoba na tym stanowisku odpowiada za weryfikacje szczelności rur, łączników oraz instalacji, doprowadzających ciepło. Konieczne jest prowadzenie rejestru odczytów mierników oraz przyrządów pomiarowych.

 

Regulacje prawne

Zacznijmy od wyjaśnienia, dlaczego i do obsługi jakich pieców wymagane są uprawnienia. Zgodnie z § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu (Dz. U. poz. 1468) podlegają mu kotły cieczowe o pojemności większej niż 2 dm3, przeznaczone do podgrzewania cieczy bez zmiany stanu skupienia, z użyciem ciepła uzyskiwanego z paliwa w wyniku reakcji egzotermicznej lub z energii elektrycznej.

Wymagania co do kwalifikacji na konkretnych stanowiskach określa rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. Nr 89, poz. 828 z późn.. zm.). Wśród urządzeń, które obejmuje ta ustawa, są kotły wodne na paliwa stałe, płynne i gazowe o mocy powyżej 50 kW, więc do ich obsługi niezbędne są uprawnienia. Kotłów z mocą powyżej 50kW nie znajdziemy w domu jednorodzinnych, lecz kotłowniach służących do ogrzania budynku o znacznie większej powierzchni.

 

Kotły gazowe – rodzaje

Kotły gazowe to urządzenia grzewcze, wśród których możemy wyróżnić wiele odrębnych rodzajów. Zaletą ogrzewania gazowego jest ekologiczność wynikająca z niskiej emisji szkodliwych dla środowiska substancji. Dlatego też piece te w dalszym ciągu są najpopularniejszymi urządzeniami w tym zakresie. Kotły z mocą powyżej 50kW znajdziemy w wielu budynkach, zarówno w wielkich blokach mieszkalnych, hotelach, jak i lokalach usługowych.

Podstawowe kryterium wyróżnia kotły tradycyjne oraz kondensacyjne. W obu przypadkach ich zadaniem jest ogrzanie wody oraz budynków, ale kotły kondensacyjne mają zdecydowaną przewagę w korzyściach użytkowania. Istotą różnicę stanowi komora spalania, która w przypadku kotłów tradycyjnych może być otwarta i zamknięta, natomiast w kondensacyjnych tylko zamknięta. Jeśli komora jest zamknięta, powietrze zostaje pobierane bezpośrednio z zewnątrz budynku np. z szachtu kominowego, dzięki temu pomieszczenie nie musi być wentylowane oraz nie dostają się do niego spaliny. Jeśli natomiast komora jest otwarta, kratka wentylacyjna jest niezbędna, ponieważ urządzenie pobiera powietrze z pomieszczenia. Kotły kondensacyjne cechują się niższymi kosztami ogrzewania, ponieważ ich praca wykazuje się wyższą sprawnością. Ich maksymalna sprawność to 109%, a kotłów tradycyjnych zaledwie 90%.

Ze względu na sposób przygotowania c.w.u. kotły gazowe mogą być:

  • jednofunkcyjne– ich praca polega na zgromadzeniu wody w odpowiednio dobranym zasobniku (takie rozwiązanie stosowane jest w większości budynków wielorodzinnych);
  • dwufunkcyjne – są połączeniem kotła ogrzewającego budynek z przepływowym podgrzewaczem c.w.u.;
  • dwufunkcyjne z zasobnikiem– wyposażone w niewielki zasobnik (rozwiązanie rzadko stosowane w większych budynkach).

 

Uprawnienia do pracy

Zapraszamy na kurs przygotowujący do egzaminu na uprawnienia do pracy na stanowisku palacza pieców i kotłów CO. Zapisy są prowadzone telefonicznie i poprzez formularz kontaktowy.