Podesty ruchome załadowcze wykorzystuje się do podnoszenia i opuszczania towarów na przyczepach samochodowych. Charakteryzują się elementami hydraulicznymi i tym, że oczywiście podnoszą załadunek i ludzi do góry. Stosowane są w magazynach, sklepach, fabrykach czy na budowach. Oczywiście, by z nich korzystać legalnie i bezpiecznie, należy regularnie robić przeglądy tym urządzeniom.

zdjęcie podestu załadowczego

Konserwowanie platform załadowczych nie jest kosztochłonne ani skomplikowane. Ponadto platformy charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji. Przyczyniają się do tego wysokiej jakości materiały, niemal perfekcyjne wykonanie oraz przemyślane detale, które gwarantują niskie koszty użytkowania. Jeśli chodzi o instalację windy załadowczej, nie potrzeba jest dużej ilości miejsca. Ramiona platformy są dość krótkie, natomiast płetwy montażowe przytwierdzane są do rury nośnej. Dzięki temu instalacja nie jest skomplikowana, a jest stosunkowo komfortowa. Jeśli zwrócić uwagę na bezobsługowe i niewymagające konserwowania (smarowania) łożyska, a także nierdzewiejące sworznie ze stali szlachetnej o bardzo dużej wytrzymałości, mamy do czynienia ze sprawniee i wydajnie działającym urządzeniem, które jest niezwykle pomocne przy załadunku/ rozładunku towarów.

Urządzenia Transportu Bliskiego (UTB), w szczególności podesty załadowcze, mogą być konserwowane przez wyszkolonych specjalistów, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia (UDT) oraz kwalifikacje.  W trakcie trwania zajęć kursowych, szczególny nacisk kładziemy na doskonalenie praktycznych umiejętności.

Jak obsługiwać platformy załadowcze?

Dzisiejszy tekst koncentruje się na konserwacji. Jednak warto przy okazji wspomnieć także o obsłudze tych maszyn. Obsługa platform załadowczych wcale nie jest trudna, można rzec, że jest bezproblemowa i prosta. Dzięki podwójnym zabezpieczeniom przed uszkodzeniem i osobnym obwodom sterującym do zewnętrznej obsługi praca na nich jest wręcz przyjemna.

Jak się pracuje na takich platformach?

Po pierwsze sterowanie platformą jest nożne. Natomiast odchylanie nie wymaga większej pracy, bo jest automatyczne, a łożysko nawet nie wymaga smarowania. Jeśli chodzi o poziomowanie, to wykonuje się samo – podczas podnoszenia, a to wszystko jest zasługą przekładnika ciśnienia.

Gdzie znajduje się sterownik urządzenia?

Mieści się on w skrzynce. W celu zabezpieczenia pracowników, skrzynka wyposażona jest samozamykającą się pokrywę. Dodatkowo wyłączniki są wodoszczelne, a ich obsługa jest prosta nawet w rękawicach.

Konserwacja:

Trzeba przyznać, że konserwacja jest równie prosta co obsługa, a może i prostsza! Nie dość, że jest ona ekonomiczna, to w dodatku koszty eksploatacji naprawdę nie są wysokie. To wszystkie dzięki jakości podestów. Podest załadowczy, który utrzymany jest w dobrym stanie, a stworzony został z wysokojakościowych materiałów nie potrzebuje wiele. Dlatego zwykle konserwacje są łatwe i niewymagające. Tak samo z montażem podestu nie ma zbyt wiele pracy, ponieważ nie wymaga on wiele miejsca.  Platforma odznacza się krótkimi ramionami i płetwami montażowymi, które są przykręcane do rury nośnej.

Wiadomości o uprawnieniach:

Urząd Dozoru Technicznego odpowiada za wydawanie uprawnień. Uprawnienie jest potwierdzeniem umiejętności i wiedzy o warunkach technicznych dozoru technicznego, obowiązujących przepisach prawnych normach.