Proces spawania światłowodów – jak przebiega?

Rozwój technologii światłowodu okazał się przełomowy dla całej branży technologicznej. W codziennym życiu użytkownicy Internetu przesyłają coraz większą ilość danych, co wiąże się ze wzmożonym zapotrzebowaniem na ich szybki przekaz. Z tego też powodu spawanie światłowodów jest jedną z częściej wykonywanych prac spawalniczych i wszystko wskazuje na to, że trend ten się utrzyma. Jak dokładnie jednak wygląda proces spawania światłowodu?

Dlaczego spawanie?

narzędzia do montowania światłowodów

Na starcie warto wspomnieć, że spawanie światłowodów nie jest jedynym sposobem ich montowania. Inną metodą jest stosowanie tzw. spawu mechanicznego. Używa się przy niej specjalnych części, przygotowanych zawczasu do połączenia dwóch końcówek. Dzięki temu można połączyć dwa końce kabla gotowym już spawem, bez potrzeby stosowania spawarki do światłowodów. Chociaż z pozoru ta metoda jest o wiele prostsza od standardowego spawania, jest ona o wiele mniej wydajna, oferując złączenia niższej jakości. Dodatkowo spawy z czasem się zużywają, tracąc przy tym swoje właściwości. Dlatego też spawanie światłowodów pozostaje popularniejszą metodą.

Jak przygotować światłowód do spawania?

kabel światłowodowy

Zanim przystąpi się do spawania światłowodów, należy odpowiednio spreparować kable. Nie jest to łatwe zadanie, całość wymaga ogromnej precyzji, a najmniejszy błąd może powodować problemy z przekazem danych w końcowym produkcie. Przede wszystkim należy przygotować odpowiednią długość światłowodu. Kluczowe jest tutaj dobranie odpowiedniej długości kabla, zbyt krótki kabel jest niepraktyczny, natomiast zbyt długi będzie powodował problemy w konserwacji i jest bardziej podatny na szereg uszkodzeń mechanicznych

Następnym krokiem przed spawaniem światłowodów jest przygotowanie odpowiedniej przełącznicy bądź mufy. Tutaj również należy zwrócić uwagę na to, jaki dokładnie sprzęt potrzebny będzie do instalacji. Na rynku dostępny jest szeroki wybór przełącznic, należy więc przede wszystkim zwrócić uwagę na to, gdzie montowany będzie światłowód. Części te mają różny kształt i rozmiar, w zależności od tego, gdzie umieszczony będzie kabel. Najczęściej są to mufy naścienne lub przystosowane do puszczenia kabli pod ziemią bądź między ścianami. Należy jednak pamiętać o tym, że nieodpowiedni dobór przełącznicy naraża instalacje na mechaniczne uszkodzenia. Jeden z głównych powodów, dla których montuje się te części to osłona spawania światłowodu. Dobrze dobrana przełącznica lub mufa chroni kable i oszczędza w przyszłości pracy i wydatków na konserwacji.

Gdy już kable zostaną wprowadzone do przełącznicy lub mufy, następnym krokiem jest ich odpowiednie przycięcie. Precyzja gra tutaj bardzo ważną rolę, ponieważ nieodpowiednio przycięty kabel będzie powodował problem z przesyłaniem danych przez światłowód. Stosuje się do tego szereg specjalnie przygotowanych urządzeń, takich jak strippery czy nożyce do kevlaru.

Jak wygląda spawanie światłowodów?

Po umieszczeniu kabli w przełącznicy i odpowiednim przycięciu można przejść do właściwego procesu spawania światłowodów. Stosuje się do tego specjalną spawarkę światłowodową. Po wprowadzeniu do niej dwóch końcówek kabli wytwarza ona łuk elektryczny, który z kolei stapia czoła światłowodów, łącząc je ze sobą i centrując. Zapewnia to dokładny i silny spaw, na który jeszcze na koniec zakłada się osłonę termokurczliwą. Po spawaniu światłowodów i skończonej instalacji całość należy sprawdzić miernikiem mocy optycznej, tak, żeby wyłapać ewentualne błędy w spawie.