Firma szkoleniowa “ERGON” specjalizuje się w przeprowadzaniu szkoleń z zakresu obsługi i konserwacji urządzeń transportu bliskiego. Z szczególną dbałością o bezpieczeństwo nauczamy, naszych kursantów.  

podest ruchomy montowany na przejeździe

Z naszą pomocą bez problemu zdasz egzamin państwowy i zdobędziesz zaświadczenie kwalifikacyjne operatora lub konserwatora podestów ruchomych. 

Jak przebiega kurs? Czego się nauczysz? 

Podczas naszego szkolenia na operatora poruszamy takie zagadnienia jak: 

  • Rodzaje i budowa poszczególnych podestów ruchomych. 
  • Obowiązki operatora przed, w trakcie i po pracy. 
  • Bezpieczna eksploatacja maszyny. 
  • Zasady higieny i bezpieczeństwa pracy. 
  • Informacje o dozorze technicznym danego urządzenia. 

Po zajęciach teoretycznych, uczestnik operuje urządzeniem na placu manewrowym, pod okiem naszych specjalistów. 

Szkolenie na konserwatora, zawiera takie informacje jak: 

  • Plany konserwacyjne. 
  • Wymiana płynów i olei. 
  • Naprawy różnego typu usterek. 
  • Przeglądy techniczne i okresowe. 

Po zajęciach wykładowych, kursant wykonuje różnego typu prace konserwacyjne. 

Egzamin 

Po odbyciu całego szkolenia, kursanci przystępują do egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Jeżeli egzamin zakończy się pozytywnym wynikiem, uczestnik otrzymuje uprawnienia UDT do wykonywania zawodu. Mają one ważność na całym terenie Polski, ale także poza krajem. Jest również możliwość wydania dokumentu w innym języku. W zakresie urządzeń, na które kursant otrzymuje uprawnienia zawierają się: 

  • Podesty nożycowe wolnobieżne, koszowe samojezdne (inaczej zwane zwyżkami) oraz przewoźne montowane do pojazdów. 
  • Podesty wiszące, masztowe i stacjonarne. 
operator zwyżki na placu budowlanym

Warunki przyjęcia na szkolenie 

Aby zakwalifikować się na nasz kurs, należy spełniać dane wymogi: 

  1. Mieć skończone 18 lat. 
  1. Posiadać wykształcenie co najmniej podstawowe. 
  1. Uzyskać zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu. 

Czym są podesty ruchome? 

Podesty ruchome to inaczej dźwignice, które zaliczają się grupy maszyn budowlanych. Służą one do przemieszczania ładunków i osób na określoną wysokość w określone miejsce. Poruszają się  w poziomie, jak i w pionie. W skład takiego urządzenia wchodzi platforma, inaczej nazywana koszem lub gondolą. Jest ona zawieszona na cięgniku bądź jest podnoszona przez dźwignik. Podesty ruchome są najczęściej używane podczas  prac budowlanych, montażowych lub wysokościowych. 

Rodzaje podestów ruchomych: 

  1. Podesty ruchome wiszące – w ich skład wchodzi platforma robocza, liny nośne, liny bezpieczeństwa, wciągarka, która jest zamontowana na dachu budynku, platformie roboczej bądź nośnej konstrukcji podestu. Dane urządzenia mają możliwość bycia zamontowanymi na stałe w obiekcie budowlanym. Mają wtedy zastosowanie w konserwacji obiektu. Mogą być także instalowane na określony czas wykonywania pracy. Do liny nośnej za pomocą wieszaka jest zaczepiona platforma robocza. Może ona mieć tylko jeden punkt zaczepienia, nazywa się to wtedy zawieszeniem jednopunktowym, lub kilka, wówczas nazywane jest to zawieszeniem dwupunktowym lub wielopunktowym. 
  1. Podesty ruchome masztowe takie podesty składają się z roboczej platformy, masztu (w zależności od ich ilości określane są jako jedno lub dwumasztowe), porusza się po nich platforma robocza, dalej w skład wchodzą podstawy, czyli podwozia a na niej leży maszt. Ponad to, zawierają w sobie mechanizm napędowy, który ma zastosowanie w przemieszczaniu platformy roboczej. Zazwyczaj maszt jest zbudowany z konstrukcji kratownicowej, natomiast najpopularniejszym stosowanym mechanizmem podnoszenia jest zębatkowy dźwignik. Przemieszcza on platformę roboczą wzdłuż masztu.  
  1. Podesty ruchome przejezdne: 
  • Wolnobieżne w skład tych podestów wchodzą: podwozie, platforma robocza, a także konstrukcja nośna połączona z podwoziem. Na niej zamontowana jest robocza platforma. Mają one własny napęd na dwa bądź cztery koła. Podwozie z napędem własnym może być gąsienicowe lub kołowe. Są one zasilane elektrycznie bądź spalinowo. Zważając na klasyfikację względem konstrukcji nośnej, która podpiera platformę roboczą, podesty wolnobieżne dzieli się na teleskopowe, przegubowe, przegubowo-teleskopowe, a także nożycowe.   
  • Przewoźne te podesty są montowane na podwoziu przyczepy i są przystosowane do ciągnięcia za pojazdem. Na ruchu drogowym są dopuszczalne jako przyczepy specjalne. 
  • Samojezdne te podesty są zamontowane na podwoziu samochodowym i są dopuszczone do ruchu drogowego.  

Co to jest UDT? 

UDT to skrót od nazwy placówki Urzędu Dozoru Technicznego. Odpowiada ona za bezpieczeństwo maszyn kwalifikujących się pod jej dozór oraz kontroluje ich stan.  

podest ruchomy wiszący z platformą roboczą

Gdzie szkolimy? 

Posiadamy ośrodki szkoleniowe w większych miastach na terenie Polski, oferujemy także dojazd do klienta pod wskazany adres. Szkolimy specjalistów na terenie kraju, a nawet poza jego granicami. 

W celu zapisania się na szkolenie, zapraszamy do kontaktu telefonicznego z naszymi konsultantami. 

Naszym głównym celem jest przekaz niezbędnej wiedzy, która umożliwi im pracę z wybranym urządzeniem jako jego operator lub konserwator. Z tego względu przykładamy szczególną uwagę do informacji, jakie przekazujemy i ćwiczeń, jakie dobieramy. Zatrudniamy najlepszych profesjonalistów z długoletnim doświadczeniem, zatem nasze wykłady odbywają się na najwyższym poziomie. 

Pytania i odpowiedzi

Na jak długo są przyznawane uprawnienia operatora podestów ruchomych?

Uprawnienia do obsługi podestów masztowych są ważne 10 lat, dla podestów przejezdnych 5 lat, a na pojazdach kolejowych uprawnienia wynoszą 10 lat. 

Gdzie złożyć wniosek o przedłużenie terminu ważności uprawnień UDT operatora podestów ruchomych?

Wniosek o przedłużenie ważności zaświadczenia, należy złożyć w jednostce UDT, najlepiej to zrobić 3 miesiące przed upływem terminu ważności dokumentu. 

Czy zdobyte uprawnienia UDT są ważne za granicą?

Uprawnienia UDT są ważne na terenie całej Polski i są honorowane przez pracodawców na terenie Unii Europejskiej.