Skrót PPOŻ – definicja i podstawowe informacje
PPOŻ jest skrótem oznaczającym przepisy przeciwpożarowe
Przepisy, które są nieodzowne i dotyczą ochrony przeciwpożarowej, są unormowane w Polsce ustawą z 24 sierpnia 1991 roku mówiącej o ochronie przeciwpożarowej. Precyzyjne oraz nadprogramowe informacje odszukamy także w aktach wykonawczych do tejże ustawy (w różnego rodzaju rozporządzeniach ministrów: gospodarki, transportu, spraw wewnętrznych i administracji, rolnictwa wraz z rozwojem wsi, środowiska oraz gospodarki wodnej).
Bezpieczeństwo w zakładzie pracy
Niezależnie od tego, gdzie przebywamy, dla każdego z nas bardzo istotne jest poczucie bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest, aby budynki spełniały pod względem ochrony przeciwpożarowej najwyższe standardy. To właśnie osoby zarządzające budynkami, właściciele oraz osoby fizyczne czy też instytucje z nich korzystające, mają obowiązek zapewnić nam bezpieczeństwo. Poprzez odpowiednie respektowanie reguł technologicznych, techniczno – budowlanych oraz instalacyjnych wraz z stosowaniem się do zasad prewencyjnych (przepisy) możemy w dużym stopniu ograniczyć niebezpieczeństwo pożarowe.
W obiekcie mają obowiązek znajdować się gaśnice i inne urządzenia przeciwpożarowe, które służą do zapobiegania, wykrywania i zwalczania pożaru. Należą do nich między innymi:
- urządzenia oddymiające,
- urządzenia sygnalizacyjno – alarmowe,
- wyłączniki przeciwpożarowe,
- hydranty,
- urządzenia zabezpieczające przed powstaniem wybuchu,
- kurtyny dymowe,
- instalacje oświetlenia ewakuacyjnego,
- drzwi i bramy przeciwpożarowe.
Obowiązkowa jest również oznakowana droga ewakuacyjna, a budynek musi być przygotowany na wypadek przeprowadzenia akcji ratowniczej.
Obowiązki pracodawcy a ochrona przeciwpożarowa
Obowiązki pracodawcy, dotyczące ochrony przeciwpożarowej określone są w ustawie z 24 sierpnia 1991 roku oraz kodeksie pracy.
Na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (BHP), zapewnienia środków niezbędnych, aby udzielić pierwszą pomoc i również zwalczania pożarów. Do jego zadań należy również:
- Ustalenie występujących zagrożeń przeciwpożarowych uwzględniając stanowiska pracy.
- Powiadomienie wszystkich pracowników o zagrożeniach występujących na terenie zakładu pracy.
- Określenie i powiadomienie o zasadach postępowania w razie zagrożenia.
- Powiadomienie wszystkich swoich podwładnych o podjętych działaniach w celu eliminacji lub znacznego ograniczenia ryzyka zagrożeń pożarowych.
- Wyznaczenie pracowników, którzy będą mieli obowiązki związane z zwalczaniem pożarów, ewakuacji oraz udzielania pierwszej pomocy.
- Powiadomienie podwładnych o wyznaczonych pracownikach. Powinna zostać sporządzona i wywieszona lista z imieniem i nazwiskiem wyznaczonej osoby, jego numerem telefonu służbowego oraz wskazaniem miejsca wykonywanej przez niego pracy.
Odnośnie wyznaczania pracowników, przepisy nie określają, jaka powinna być ich ilość. Jest przyjęte, że w przypadku przedsiębiorstwa posiadającego kilka kondygnacji, wyznaczane są przynajmniej dwie osoby na jedno piętro. W przypadku firmy prowadzącej prace zmianową – przynajmniej dwie osoby na daną zmianę. Pracodawca ma obowiązek zaopatrzyć wyznaczonego pracownika bądź pracowników, w służbowe telefony.
Natomiast na osobach pracujących spoczywa obowiązek niezwłocznego powiadomienia pracodawcy i zaalarmowanie o niebezpieczeństwie.
Istotną sprawą jest to, żeby pracownicy, którzy biorą odpowiedzialność za zadania dotyczące ochrony przeciwpożarowej wraz z kadrą zarządczą, byli prawidłowo przeszkoleni, a także orientowali się, jak należy postępować w momencie zagrożenia.
Szkolenia PPOŻ
Jednym z obowiązków, jaki spoczywa na barkach pracodawcy zatrudniającego pracowników, jest przeprowadzenie szkolenia przeciwpożarowego. Na nim podwładny dowie się, jak należycie zachować się w momencie pożaru, co należy zrobić zanim opuści się obiekt, jak prowadzić ewakuację, czy też udzielić pierwszej pomocy.
Kursy PPOŻ dzielimy na dwie grupy:
- Szkolenie wstępne PPOŻ:
Przeznaczone jest ono dla pracowników rozpoczynających pracę. Na nim podwładni dowiadują się o obowiązkach ochrony przeciwpożarowej, zaznajamiają z obsługą sprzętu przeciwpożarowego, dowiadują o potencjalnych zagrożeniach. Po ukończeniu takiego kursu pracownicy powinni znać drogę ewakuacji, lokalizację sprzętu gaśniczego oraz zasady postępowania w obliczu zagrożenia. Ważne jest też, aby kurs zawierał informacje na temat zaprószenia ognia i sposobu rozprzestrzeniania się pożarów.
- Szkolenie specjalistyczne PPOŻ:
Przeznaczone jest ono dla pracowników, którzy podczas wykonywanej pracy mogą mieć styczność z materiałami łatwopalnymi.
Szkolenia PPOŻ są przeważnie przeprowadzane przez inspektora lub specjalistę ochrony przeciwpożarowej. Czasami jednak, firmy mają prawo oddelegować do przeprowadzenia kursów podmioty zewnętrzne lub specjalnie wyspecjalizowane w tym kierunku instytucje. W 2010 roku weszło rozporządzenie, na mocy którego szkolenia ppoż. powinny być przeprowadzane przez właściciela budynku minimum raz w ciągu dwóch lat.
Oprócz szkoleń ppoż. oraz przestrzegania przepisów bhp, ważną rzeczą jest kontrola maszyn (jeżeli takie występują w zakładzie pracy), wszystkich urządzeń i systemów przeciwpożarowych. To może znacznie pomóc, aby uniknąć awarii, a tym samym pożaru. Regularny nadzór nad systemami przeciwpożarowymi da nam pewność, że w razie niebezpieczeństwa zadziałają one prawidłowo.
Ośrodek Doskonalenia Kadr ERGON prowadzi na wysokim poziome szkolenia PPOŻ. Posiadamy doświadczonych instruktorów, nowoczesne zaplecze oraz bogaty program nauczania. Organizujemy szkolenia przeciwpożarowe zarówno wstępne, jak i okresowe. Szkoląc się z nami, Twoi pracownicy będą zawsze dobrze przygotowani na wypadek zagrożenia. Nasza główna siedziba firmy znajduje się w Warszawie, ale nasze oddziały znajdują się na terenie całej Polski. Prowadzimy szkolenia otwarte i zamknięte – zorganizowane dla grup. Dojedziemy więc do Państwa prawie w każdy zakątek Polski. Zapraszamy do kontaktu.