Czym są wyciągi towarowe?
Wyciąg towarowy należy do grupy specjalistycznych urządzeń transportu bliskiego. Podlegają one Transportowemu Dozorowi Technicznemu. Urządzenia służą do przemieszczania zarówno ludzi, jak i ładunków w ograniczonym zasięgu, w pionie, poziomie i pod kątem.
Do grupy tych urządzeń, zaliczają się:
- żurawie kolejowe,
- żurawie na pojazdach kolejowych,
- żurawie pływające i pokładowe,
- wyciągi statków,
- dźwigniki do podnoszenia pojazdów kolejowych,
- podesty na pojazdach kolejowych,
- układarki do układania torów,
- przeciągarki do przemieszczania wagonów po torach.
Jak działa wyciąg towarowy?
Wyciąg towarowy jest platformą, która przesuwa się po maszcie o konstrukcji drabiny, zamocowanym do podwozia. Opuszcza się go w stronę dachu budynku. Dzięki tej platformie, z łatwością można transportować wszelkie materiały budowlane na wyższe poziomy.
Wszystkie wyciągi towarowe podlegają dozorowi technicznemu, ale dla tych urządzeń, które udźwigną do 250 kg i nie są przeznaczone do przemieszczania osób jest przeznaczona inna forma dozoru – tzw. uproszczonego. Te urządzenia nie muszą być zgłoszone do Urzędu Dozoru Technicznego i posiadać wymaganych badań, ale należy zapewnić im konserwacje i osoby obsługujące na najwyższym poziomie.
Jaki jest tryb postępowania w przypadku nowych urządzeń?
- Aby urządzenie mogło być objęte dozorem technicznym, należy je zgłosić do właściwego terenowego oddziału Urzędu Dozoru Technicznego.
- Do wniosku zgłoszeniowego należy dołączyć dwa komplety dokumentacji rejestracyjnej w języku polskim. Zakres dokumentacji powinien być zgodny z odpowiednimi rozporządzeniami.
- Po zweryfikowaniu dokumentacji przez inspektora organu dozoru technicznego, zostaje uzgodniony termin i miejsce na przeprowadzenie badań technicznych. Czynności rejestracyjne są przeprowadzane tylko w sytuacji, kiedy urządzenie jest fabrycznie nowe. W innych przypadkach, wystarczy badanie odbiorcze.
Jeśli wynik badania będzie pozytywny, inspektor UDT wydaje specjalny protokół badania i decyzję, która zezwala na eksploatację.
Jaki jest tryb postępowania w przypadku urządzeń wcześniej zarejestrowanych?
- Należy złożyć pisemny wniosek o ponowne objęcie urządzenia dozorem technicznym i skierować go do właściwego terenowo oddziału Urzędu Dozory Technicznego.
- W przypadku, gdy urządzenie było wcześniej zarejestrowane w innym oddziale UDT, należy załączyć kserokopię ostatniego protokołu i decyzji bez konieczności składania dwóch kompletów dokumentacji rejestracyjnej.
- Po zweryfikowaniu dokumentacji, zostaje uzgodniony termin i miejsce przeprowadzenia badań technicznych oraz podawane są wymagania w kwestii, jak przygotować urządzenie do inspekcji zgodnie z warunkami wymaganymi w UDT.
W przypadku pozytywnego wyniku badań, zasady są dokładnie takie same, jak w przypadku rejestracji nowych urządzeń.
Eksploatacja i rodzaje badań:
- Doraźne kontrole – dla urządzeń, które zostały objęte formą dozoru ograniczonego, w terminach określonych dla danego rodzaju urządzenia, przeprowadza się w ramach nadzoru nad przestrzeganiem przepisów o dozorze technicznym.
Celem badania jest stwierdzenie, czy:
– zostały wykonane zalecenia z poprzedniego badania,
– nie powstały uszkodzenia lub zmiany stanu urządzenia mające wpływ na bezpieczeństwo użytkowania,
– urządzenia zabezpieczające i ochronne działają poprawnie, – napisy ostrzegawcze, informacje i wszelkiego rodzaju instrukcje zostały umieszczone w odpowiedni sposób i są czytelne,
– urządzenie wymaga przeprowadzenia działań naprawczych.
- Doraźne eksploatacyjne – są wykonywane w razie potrzeby
Celem badania jest:
– potwierdzenie, że naprawa czy modernizacja, która została wykonana, nie ma negatywnego wpływu na bezpieczeństwo podczas eksploatacji urządzenia
- Doraźne powypadkowe lub poawaryjne – przeprowadza się je w przypadku, gdy wystąpi niebezpieczne uszkodzenie urządzenia albo nieszczęśliwy wypadek.
Celem badania jest:
– określenie stanu technicznego urządzenia oraz przyczyn nieszczęśliwego wypadku lub uszkodzenia.
Kursy i szkolenia
Aby móc zajmować się obsługą wyciągów towarowych należy mieć skończony specjalny kurs.
Najpopularniejszym kursem w tej kategorii będzie nasze szkolenie na operatora wyciągów towarowych. Takie uprawnienie, umożliwiające obsługę i konserwację urządzeń, zdecydowanie podnosi kwalifikacje i zwiększa szansę na znalezienie pracy. Podczas szkolenia, można zwiększyć swoje kompetencje w zakresie obsługi wyciągów towarowych stacjonarnych, przewoźnych i przenośnych oraz wyciągów statków.
Szkolenia są prowadzone przez specjalistów w swojej dziedzinie, dzięki czemu wszyscy uczestnicy kursu mają możliwość zdobycia kompleksowej wiedzy zarówno w części teoretycznej, jak i praktycznej.
Kurs kończy się egzaminem państwowym, który przeprowadza specjalna komisja powołana przez Urząd Dozoru Technicznego. Jeśli egzamin zostanie ukończony z wynikiem pozytywnym, UDT wystawia imienne zaświadczenie kwalifikacyjne. Dzięki temu, Kursant zdobywa możliwość obsługi i konserwacji wyciągów towarowych.