Jak zostać monterem połączeń kołnierzowych?
Czym są połączenia kołnierzowe?
Połączenia kołnierzowe rozumie się jako przeciwległe kołnierze, które są połączone przy użyciu minimum czterech śrub. W większości połączeń, między kołnierzami znajduje się uszczelka. Występują także połączenia typu kołnierz-kołnierz. Tradycyjne połączenia kołnierzowe składają się z:
- dwóch kołnierzy stalowych – symetrycznych względem osi,
- uszczelki,
- śruby z nakrętkami, które pełnią rolę spoiwa.
Oczywiście, jeśli chodzi o materiały, z których wykonane są połączenia, mogą się one różnić – wszystko zależy od użytych systemów.
Rosnąca popularność
Połączenia kołnierzowe cieszą się ogromną popularnością na rynku przemysłowym. Jest wiele powodów, dla których obserwowany jest ten niezmienny trend. Jednymi z przyczyn takiego stanu rzeczy, są korzyści płynące z wyboru połączeń kołnierzowych. Wśród najczęstszych wymienia się:
SZCZELNOŚĆ | Dobrej jakości kołnierze to gwarancja skuteczności i niezawodności przez długie lata eksploatacji. |
SZTYWNOŚĆ | Użycie połączeń kołnierzowych zabezpiecza konstrukcję przed odgięciami i uszkodzeniami mechanicznymi. |
ROZŁĄCZNOŚĆ | Śruby w połączeniach kołnierzowych umożliwiają proste rozłączenie kołnierza w razie konieczności. – jest to bardzo pomocne na wypadek usterki, awarii. |
Montaż połączeń kołnierzowych
Wracając do naszej hipotetycznej sytuacji z początku tego wpisu – jak poradzić sobie z montażem połączeń kołnierzowych podczas usterki?
ETAP I Specjaliści, którzy posiadają niezbędne kwalifikacje i na co dzień zajmują się montażem połączeń kołnierzowych wybierają potrzebne narzędzia, np. klucze dynamometryczne ręczne czy hydrauliczne.
ETAP II Ci sami specjaliści dokręcają śruby, uwzględniając przy tym moment obrotowy wynikający z obliczeń. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie siły dociągania kołnierzy do danego systemu.
ETAP III Fazą końcowa są sprawy formalne – należy udokumentować protokołem powstałą w ten sposób nową instalację.
Co zrobić, aby otrzymać uprawnienia na montaż połączeń kołnierzowych?
Z nami proces uzyskania niezbędnych kwalifikacji jest bardzo prosty. Warunkiem niezbędnym jest odbycie szkolenia, które prowadzi firma ERGON. Szkolenie składa się z dwóch części:
- części teoretycznej oraz
- zajęć praktycznych.
Kurs kończy się egzaminem prowadzonym przez jednostkę certyfikującą, po zdaniu, którego uczestnicy otrzymują certyfikat.