Czy opłaca się być monterem fotowoltaiki?
Panele fotowoltaiczne są wyjątkowo rewolucyjnym wynalazkiem, jeśli chodzi o pozyskiwanie energii. To wyjątkowo ekologiczny pomysł, który stosuje coraz więcej gospodarstw domowych. Dzięki temu można naprawdę zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Sami jednak nie zamontujemy paneli słonecznych, ponieważ zwykle nie mamy do tego odpowiednich umiejętności. W tym celu potrzebujemy montera. Osoby z wyjątkowym samozaparciem mogą nauczyć się montażu fotowoltaiki i dzięki temu same mają możliwość pracy na tym stanowisku. W tym tekście dowiesz się, jakie kroki trzeba wykonać, aby zostać monterem.
Czym jest fotowoltaika?
Na samym początku należy skupić się na istocie innowacyjnego pomysłu, jakim jest fotowoltaika. Proces ten służy pozyskiwaniu prądu ze słońca – zwykle to ma miejsce dzięki energii słonecznej. Wytworzenie energii elektrycznej dokonuje się poprzez przejście promieniowania słonecznego w prąd stały, które następuje dzięki panelom fotowoltaicznym. W dalszym etapie prąd stały ulega zmianie w zmienny. Dopiero ten rodzaj energii elektrycznej ma zastosowanie w budynku. Możliwe jest wyprodukowanie takich ilości prądu, które nawet spowodują nadwyżkę energii, ale użytkownik może ją wykorzystać w dowolnym momencie, kiedy zajdzie taka potrzeba. Inne odnawialne źródła energii takie jak wiatr, biomasa czy pływy, są mniej efektywne i można je stosować tylko w odpowiednich do tego miejscach. Za to energia słoneczna może być pozyskana dosłownie w każdym miejscu na Ziemi. Co prawda, ilość tej energii różni się na innych szerokościach geograficznych czy w różnych porach dnia, jednak i tak fotowoltaika jest nie do zdarcia w porównaniu do innych źródeł alternatywnych.
Skład paneli słonecznych
W całym procesie fotowoltaiki kluczową rolę odgrywają panele, za pomocą których pozyskuje się energię słoneczną. Panele fotowoltaiczne są złożone z modułów zawierających kilka fotoogniw. Owe ogniwa składają się z półprzewodników takich jak selen, krzem czy german i mają co najmniej dwie warstwy – jedna jest cienka i najbardziej na wierzchu, a druga znajduje się w dole ogniwa. Samo zjawisko fotowoltaiczne jest skomplikowane pod względem fizycznym i chemicznym. Półprzewodnik, który jest głównym składnikiem fotoogniwa, absorbuje (czyli wchłania) promieniowanie słoneczne. Dzięki temu tworzą się nośniki ładunku elektrycznego, które powodują przepływ prądu stałego. Jego ilość jest proporcjonalna do mocy promieniowania wchłoniętego przez ogniwo fotowoltaiczne. Moduły są umieszczone w ramach wykonanych z aluminium bądź stali i dodatkowo zawierających szczelnie przylegające szyby ochronne. Dzięki temu ogniwa nie doznają uszkodzeń. Aby zapewnić odpowiednie zastosowanie systemu fotowoltaicznego, łączy się kilkanaście modułów w sposób szeregowy. Istnieje możliwość równoległego połączenia, które zapewnia większe wartości prądu wyjściowego.
Problemy z nasłonecznieniem
Od ilości nasłonecznienia zależy funkcjonowanie naszych paneli fotowoltaicznych. Każdy region w Polsce charakteryzuje się innymi wartościami. Wyznacza się je za pomocą natężenia promieniowania słońca. W całym kraju nasłonecznienie mieści się w przedziale między 900-1200 kWh/m2. Już najmniejsza z tych wartości zapewnia odpowiednie natężenie energii słonecznej, co sprzyja pozyskiwaniu z niej prądu. Ogólnie Polska jest dobrze usytuowana geograficznie, dlatego można zainwestować w panele fotowoltaiczne. Najwięcej słońca dociera w okolice województwa lubelskiego, a także do centralnej części naszego kraju. Promieniowanie słoneczne nie jest rozłożone proporcjonalnie względem całego roku. Największe nasłonecznienie występuje wiosną i latem, ponieważ wtedy jest skumulowane aż 80 procent jego rocznej sumy. Najmniejsze ilości słońca docierają w okresie zimowym. Nie ma się jednak co martwić tym, że energii zabraknie, dlatego że także przy zachmurzonym niebie czy zanieczyszczonym powietrzu dojdzie do nas odpowiednia ilość promieni słonecznych.
Czy fotowoltaika się nam opłaci?
Dzięki zamontowaniu paneli słonecznych i pozyskiwaniu z nich energii możemy cieszyć się mniejszymi wydatkami za prąd. Dodatkowo, istnieje możliwość sprzedawania nadwyżek energii elektrycznej pozyskanych z tego alternatywnego źródła. Odpowiednio zamontowane panele umożliwiają zredukowanie kosztów prądu nawet do zera. Inwestycja w fotowoltaikę jest długofalowa, ponieważ panele mogą służyć nawet trzydzieści lat. Zwróci nam się to w przeciągu jednej trzeciej tego czasu, czyli w około dziesięć lat. Czy jest to szybko, czy wolno, należy ocenić samemu. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę długą żywotność paneli słonecznych, jest to naprawdę krótki okres. W celu ograniczenia kosztów prądu coraz częstszym zjawiskiem wśród rolników jest instalacja fotowoltaiki na polach i na dachach budynków gospodarczych. To znakomita pomoc dla gospodarstw rolnych, które mogą korzystać z energii przy pomocy odnawialnego źródła, jakim jest słońce. Istnieje wiele programów finansujących instalowanie paneli słonecznych, np. Czyste Powietrze czy Energia Plus. Również rolnicy mogą się ubiegać o ulgę inwestycyjną na instalację obiektów środowiskowych w wysokości 25%.
Obowiązki montera
Kiedy ubiegamy się o pracę jako monter paneli fotowoltaicznych, myślimy, że w tym zawodzie chodzi tylko o zakładanie takich paneli. Czynności, jakie wykonuje taka osoba, są jednak nieco bardziej złożone. Przede wszystkim, oprócz samego montażu należy połączyć panele solarne z falownikiem. Całość trzeba jeszcze przyłączyć do instalacji elektrycznej. Z powodu tego, że fotowoltaik musi wiedzieć, jak się obchodzić z prądem, powinien mieć uprawnienia – konkretnie w kategoriach D i E. Owe uprawnienia zdobywa się po przebyciu kursu i zdaniu egzaminu. Ważnym aspektem jest też posiadanie certyfikatu wydanego przez Urząd Dozoru Technicznego. Taki dokument zachowuje ważność przez pięć lat od jego wydania. Nie ma określonych wymogów co do wykształcenia. Monter fotowoltaiki powinien znać się na budownictwie, a w szczególności na dekarstwie, ponieważ niejednokrotnie musi montować instalację na dachach budynków. Również odpowiednia wiedza techniczna, głównie z zakresu elektryki, jest potrzebna na takim stanowisku.
Ile można zarobić?
Przechodzimy teraz do sedna sprawy – tak naprawdę najważniejszego punktu dla każdego, kto chce zostać monterem. Zarobki na tym stanowisku są zróżnicowane. Najważniejszym kryterium, jakie decyduje o stawce płaconej monterowi, jest jego doświadczenie w tym zawodzie. Warto mieć na uwadze, że niemniej kluczowym czynnikiem jest posiadanie uprawnień. Jeśli kandydat na montera ich nie ma, może jedynie pomagać przy montażu. To, w jakim województwie działamy, także ma znaczący wpływ na cenę usług. Trzeba zwrócić uwagę na sezonowość prac, ponieważ zwykle zimą nie montuje się paneli.
Jak już wspominaliśmy, do pracy jako monter paneli fotowoltaicznych potrzebne są m.in. uprawnienia. Kurs, dzięki któremu nabędzie się uprawnienia elektryczne, można również odbyć w Ośrodku Szkolenia Operatorów OSO. Szkolenie kończy się egzaminem państwowym. Nasi instruktorzy solidnie przygotowują do tego uczestników. Zapraszamy do skorzystania z oferty naszego Ośrodka. W celu ustalenia szczegółów, takich jak cena, zachęcamy do kontaktu.