Czym są podesty ruchome?

podnośnik nożycowy między regałami

Podesty ruchome są urządzeniami, które wykorzystywane są w wielu różnych branżach do pracy na wysokościach. Są one proste w obsłudze, łatwo dostępne oraz posiadają różnorodną konstrukcję pozwalającą nam na wybór modelu, który jest dla nas najbardziej odpowiedni. W centrach logistycznych podesty ruchome są bardzo popularne i niezwykle użyteczne w pracach na wysokości. Ułatwiają one pracę, dzięki czemu jest ona bardziej efektywna, a także szybsza.   

Podesty ruchome wykorzystuje się w centrach logistycznych głównie do prac takich jak m.in.:  

  • inwentaryzacja,  
  • przestawianie wyposażenia centra logistycznego,  
  • prace konserwacyjne.  

W centrach logistycznych inwentaryzacje przeprowadzane są w różnych przedziałach czasowych. Podesty ruchome pomagają skrócić długość trwania inwentaryzacji nawet do jednego dnia. Dzięki temu, możemy wybrać wynajem krótkoterminowy zamiast długoterminowego, co pozwala zredukować koszty.  

operator podnośnika w odzieży ochronnej

Rodzaje podestów ruchomych w centrach logistycznych 

W centrach logistycznych korzysta się z podnośników posiadających napęd elektryczny, ponieważ posiadają one nieemisyjne, ciche silniki o pojemnych akumulatorach, co pozwala na długi czas pracy. Urządzenia z takim napędem są najczęściej wybierane ze względu na to, że centra logistyczne są pomieszczeniami zamkniętymi.  

Najpopularniejszym modelem podestów ruchomych są podnośniki nożycowe, masztowe, a kiedy konieczna jest możliwość wychylenia się ponad przeszkody, wybór najczęściej pada na podnośniki teleskopowe.  

Wyróżniamy podnośniki: 

Rodzaje Opis 
Podnośniki masztowe Posiadają pionowy maszt, który ma możliwość złamania się, aby zwiększyć swój zasięg boczny. Ten rodzaj podestów ruchomych ma niewielkie rozmiary, co gwarantuje bezkolizyjne poruszanie się nim. Korzystając z niego, zapewniamy sobie wysoki komfort pracy nawet na podniesionej platformie, co usprawnia prowadzenie robót; 
Podnośniki teleskopowe Są popularne, dzięki możliwości bardzo dużego wychylenia się w pionie. Mają budowę, która ich wyróżnia na tle innych podnośników, ponieważ ich struktura pozwala na precyzyjne, bezpieczne oraz sprawne podniesienie kosza na wymaganą wysokość. Dodatkowo pozwalają na wychylenie się w ostrym kącie; 
Podnośniki nożycowe Charakteryzują się dużymi platformami i wysokim udźwigiem. Wyposażone w koła, pozwalają na zmianę pozycji platformy – podnoszenie w górę albo w dół. Platforma znajdująca się na górze podestu jest ogrodzona barierkami, aby zapewnić bezpieczeństwo. Przez ich możliwości, możemy pracować zarówno przy ścianach, jak i w miejscach, gdzie nie ma otoczenia ścian. 

Zalety podestów ruchomych 

pracownicy na podeście ruchomym

Podesty ruchome są doskonałym wyborem, jeśli szukamy podnośnika, który jest przystosowany do pracy na mniejszych powierzchniach. Nie sprawdzają się w pracy na trudnych podłożach, a jedynie na równych i gładkich, – co w centrach logistycznych nie powinno stanowić problemu.  

Dodatkowo, jeśli zapewnimy odpowiednie środki ochrony indywidualnej, będą one najbezpieczniejszą maszyną do użytkowania.  

Pytania i odpowiedzi

Jaki jest najpopularniejszy rodzaj podnośnika wykorzystywany w centrach logistycznych?

Najpopularniejszym rodzajem podestu ruchomego w centrach logistycznych jest podnośnik nożycowy. Charakteryzuje go budowa, czyli dźwignie unoszące platformę. Wykorzystuje się również podnośniki masztowe i teleskopowe.

Podnośnik z jakim napędem wybrać do centra logistycznego?

Do centr logistycznych najlepiej wybrać podest z napędem elektrycznym. Są one niskoemisyjne i nie wydzielają spalin.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze podnośnika?

Przy wyborze podestu ruchomego należy zwrócić uwagę na rodzaj napędu oraz pojemność akumulatora. Warto się zastanowić, do czego będzie nam potrzebny i na tej podstawie wybrać konkretne urządzenie.