Wózek jezdniowy
Jego dokładna nazwa, używana przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT), to wózek jezdniowy podnośnikowy z mechanicznym napędem podnoszenia. Wózki te posiadają przymocowane widły do manipulowania ładunkami. Dodatkowe urządzenia są przystosowane do:
- podnoszenia ładunków na paletach lub niespaletyzowanych,
- podnoszenia na wysokość umożliwiającą składowanie ładunku,
- układania w gniazdach lub podejmowanie z gniazd.
Jakie zatem są rodzaje wózków widłowych i do czego służą poszczególne grupy?
Rodzaj I: wózki widłowe wysokiego składowania
Jest to urządzenie elektryczne, które umożliwia podnoszenie, przemieszczanie, ale i obracanie ładunku poprzez wysunięcie masztu. Cała praca tego rodzaju wózka, polega na tym, że maszt jest przesuwany w kierunku środka ciężkości maszyny. Co jest dodatkowym atutem wózków wysokiego składowania? Wyróżnia je niższa od pozostałych waga, mogą pracować w węższych korytarzach roboczych, a przez to zapewniają większą wydajność. Główne miejsce pracy do magazyny, gdzie za pomocą tego urządzenia w łatwy i szybki sposób można ściągać i podnosić ładunki na wysokość powyżej 10 m! Co więcej, można zastosować urządzenia pomocnicze, co dodatkowo ułatwi manewry. Co z wadami? Wózki widłowe wysokiego składowania to spory wydatek dla każdego pracodawcy.
Rodzaj II: wózki widłowe podnośnikowe
To typ wózków widłowych został zaprojektowany do podnoszenia zwłaszcza ciężkich ładunków, np. beczek, maszyn roboczych czy materiałów budowlanych. Idealnym środowiskiem roboczym, gdzie wózek podnośnikowy będzie spełniał swoje funkcje, będą wszelkiego rodzaju hale produkcyjne czy magazyny. Ten rodzaj wózków przede wszystkim wyróżnia się niewielkimi rozmiarami oraz niezliczonymi sposobami wykonywania manewrów. Można dokonał wewnętrznego podziału wózków podnośnikowych na: modele z operatorem pieszym oraz modele z operatorem siedzącym (dodatkowym elementem kabina). Wszystko zależy więc od wymogów i preferencji osoby zainteresowanej. W porównaniu z pozostałymi rodzajami wózków widłowych, wózki podnośnikowe nieco gorzejwypadają pod względem poziomu rozbudowy kabiny oraz panelu sterowania. To jednak nie przeszkadza w spełnianiu ich podstawowej funkcji.
Rodzaj III: wózki widłowe unoszące operatora i ładunek
W przypadku wózków podnośnikowych była mowa o transportowaniu na pewne wysokości – czas na transport naziemny. Do tego zadania przeznaczone są właśnie wózki unoszące operatora i ładunek. Doskonale sprawdzą się podczas dostaw oraz przewożenia towaru na terenie magazynu, hali oraz dużego sklepu. Ze względu na napęd wyróżnia się:
- Wózki jezdniowe unoszące z napędem elektrycznym – wyposażone w silnik elektryczny,
- Wózki unoszące ręczne – napędzane siłą ludzkich mięśni.
Ze względu na konstrukcję wózka unoszącego, można wyróżnić:
- Wózki widłowe unoszące z dyszlem,
- Wózki widłowe unoszące z platformą,
- Wózki widłowe unoszące z kabiną lub fotelem.
Głównym przeznaczeniem wózków unoszących jest transport ładunków na obszarach wielkopowierzchniowych w pełnej wygodzie dla operatora. Ale to nie wszystko! W konstrukcji tego typu wózka można odnaleźć także mechanizm, który umożliwia podnoszenie ładunku. Jednak, według przepisów polskiego prawa, maksymalna wysokość wynosi zaledwie 30 cm.
Rodzaj IV: wózki widłowe o zmiennym wysięgu lub ładowarki teleskopowe
Ładowarki teleskopowe to nic innego jak wózki podnośnikowe o zmiennym wysięgu. Maszynę wyróżniają nie tylko większe rozmiary, masa czy większy udźwig. Ten rodzaj wózka widłowego sprawdza się w charakterystycznych branżach, takich jak:
- remontowo-budowlana,
- rolnicza,
- przemysłowa,
- budownicza,
- portowa i kolejowa.
Ładowarka teleskopowa służy ona do montażu sprzętu roboczego, rozładunku materiałów za pomocą wideł paletowych, transportowania materiałów. Istotnym elementem jest także wysięgnik wyposażony w platformę roboczą dla operatorów. Zmienny wysięg umożliwia podnoszenie ciężkiego ładunku nawet do 22 ton na wysokość od 2 do ok. 30 m! Ponadto posiadają one m.in. napęd na 4 koła, co umożliwia efektywną pracę na problematycznym podłożu. Maszyna idealnie sprawdza się podczas przewozu ziemi czy elementów betonowych. Jest niezwykle pomocna przy załadunku i rozładunku palet. Jej wielofunkcyjność jest doceniona zwłaszcza w sektorze rolniczym. Dlaczego? Do wózków teleskopowych można przyczepić sprzęt przeznaczony do prac rolniczych – w ten sposób zimą ładowarka teleskopowa może pełnić funkcję pługu śnieżnego a latem pełnić rolę kosiarki! Wielofunkcyjność to cecha, która czyni z tej maszyny prawdziwie niezbędną podczas wielu prac.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka jezdniowego?
Jest wiele aspektów, na które warto zwracać zakupie przy inwestycji, jaką jest zakup wózka widłowego. Oprócz określenia zadań, do jakich wózek będzie przeznaczony, warto również skupić się na:
- marce wózka,
- gwarancji sprzedawcy,
- przebiegu wózka – w przypadku wynajmowania bądź zakupu wózka używanego,
- ogólnym stanie technicznym,
- ważnych badaniach UDT.