Ładowarki teleskopowe wykorzystywane w różnych branżach przemysłowych 

Ładowarki teleskopowe, czyli wózki jezdniowe to nowoczesne pojazdy, które mają bardzo szeroki zakres pracy. Dzięki swoim możliwościom mogą przerodzić się w różne funkcjonalne pojazdy i odnaleźć swoje zastosowanie w różnych pracach budowlanych i nie tylko. Zapraszam do zapoznania się z artykułem, aby przybliżyć Ci ich zastosowanie. 

maszyna podczas pracy na budowie

Czym jest ładowarka teleskopowa? 

Ładowarka teleskopowa to urządzenie transportu bliskiego. Aby korzystać z takiej maszyny koniecznie jest posiadanie odpowiednich uprawnień wydawanych przez Urząd Dozoru Technicznego. Urządzenie składa się z podwozia kołowego ze zmiennym wysięgnikiem. Ładowarka wyposażona jest w wymienny osprzęt, który nadaje funkcjonalność urządzeniu. Dzięki temu możemy przekształcić ładowarkę m.in. w podnośnik, ciągnik i wózek widłowy. To oznacza, że ma ona wiele zastosowań w różnych dziedzinach budownictwa, rolnictwa i nie tylko. 

Najczęściej wybierany osprzęt: 

  • łyżka, 
  • chwytak, 
  • kosz osobowy, 
  • kosiarka, 
  • pług. 

Ładowarki teleskopowe dzielimy na dwie kategorie: 

ładowarka teleskopowa podczas pracy na budowie

Czołowe – posiadają wysięgnik po prawej stronie, a kabina operatora i ramię jest nieruchome, co uniemożliwia ruch w poziomie. Charakteryzują się dużym udźwigiem, nawet do 20 ton, dlatego są zazwyczaj wykorzystywane do przenoszenia i podnoszenia ciężkich ładunków. 

Obrotowe – bazują na obrotnicy, która umożliwia w tym przypadku ruch w poziomie. Kabina operatora i ramię, może wykonać pełny obrót. Przewagą tych urządzań jest możliwość unoszenia ładunku nawet powyżej 30 metrów. 

Zastosowanie  

Budownictwo – najczęściej ładowarka teleskopowa jest wykorzystywana w branży budowlanej. Dzięki dużemu udźwigowi, może ona z łatwością przenieść ciężkie konstrukcje i materiały budowlane. Do tego nie ma ona problemu, z pracą na trudnym i rozkopanym terenie.  

Rolnictwo – po zamontowaniu odpowiedniego osprzętu, możemy sprawnie przekształcić ładowarkę w siewnik, a także transportować paszę dla zwierząt. Podczas upraw rolnych, ładowarki teleskopowe można wykorzystać do transportowania zbiorów z pola i umieszczania ich w magazynie. 

Leśnictwo – poprzez nałożenie chwytaków, ładowarka teleskopowa świetnie sprawdzi się w załadunku i rozładunku ściętego drzewa. Maszyna pomoże nam, w podnoszeniu i przetransportowaniu ciężkich pni i desek. Na takiej zasadzie pracują wszelakie tartaki.  

ładowarka teleskopowa transportuje belki siana

Funkcjonalne urządzenie

Ładowarki teleskopowe są coraz częściej wybierane, ze względu na swoja funkcjonalność. W bardzo szybki sposób możemy przekształcić maszynę w chwytak czy też podnośnik. Urządzenie sprawdzi się w różnych dziedzinach pracy, ich zastosowanie jest prawie że nieograniczone. Dzięki temu coraz częściej wybieramy ładowarkę teleskopową. 

Pytania i odpowiedzi

Czy ładowarkę teleskopową mogę przekształcić w koparkę?

Tak, dzięki wymiennym osprzętom z łatwością możemy przekształcić ładowarkę w koparkę i nie tylko.

Czy ładowarka teleskopowa nadaje się do pracy na wysokościach?

Tak, ładowarkę teleskopową możemy przekształcić w podnośnik, dzięki temu będziemy mogli transportować ładunek i ludzi na wymaganą wysokość.