Rodzaje połączeń kołnierzowych i ich zastosowanie
Czym są kołnierze?
Połączenie kołnierzowe to łącznik o okrągłym lub kwadratowym kształcie, w który wkładamy element rury. W następnej kolejności konstrukcja zazwyczaj zostaje umieszczona w kolejnym kołnierzu. Jest to kluczowy fragment wszelkich instalacji. W zależności od tego, gdzie chcemy wykorzystać połączenie kołnierzowe, należy dobrać trafne łączniki (nakrętki, kołki etc.), które w zależności od inwestycji, miały inne zastosowanie.
Zastosowanie
Sam kołnierz nie jest elementem łączącym: jego zadaniem jest podparcie śrub mocujących i zapewnienie szczelności tego połączenia. Jako elementy służące do blokowania lub łączenia, kołnierze znajdują zastosowanie w:
- przemyśle chemicznym,
- przemyśle naftowym,
- systemach komunalnych,
- systemach mieszkaniowych,
- przemyśle gazowym,
- przemyśle paliwowym,
- narzędziach pomiarowych.
Zalety połączeń kołnierzowych
Wytrzymałość | Stal nierdzewna w tego typu połączeniach wytrzymuje temperatury od –200°C do 500°C. Dodatkowo nie przepuszcza większości związków chemicznych i potrafi wytrzymać bardzo duże ciśnienie. |
Wygodne odłączanie | Dzięki zastosowaniu śrub przy montażu kołnierza, w razie awarii czy konserwacji, sprawnie będziemy mogli dokonywać zmiany w instalacji. |
Solidna konstrukcja | Dzięki montażowi zgodnemu z obowiązującymi normami, będziemy mogli spokojnie cieszyć się praktycznie bezawaryjnym i trwałym przepływem przez długi czas. |
Łatwa konserwacja | Połączenie za pomocą kołnierzy znacznie ułatwia konserwację. Dotyczy to w szczególności sztywnych linii w rurach ciągłych i rurach metalowych. |
Standardowe typy kołnierzy
Typ kołnierza, który ma być użyty w rurociągu, zależy przede wszystkim od wytrzymałości połączenia kołnierzowego. Kołnierze są stosowane jako alternatywa spawania. Ułatwia to konserwacje czy naprawę awarii.
Inne klasyfikacje kołnierzy
Kształt jest najbardziej oczywistym sposobem klasyfikacji różnych typów kołnierzy. Istnieją jednak inne sposoby klasyfikacji kołnierzy. Dzielimy je według:
- gatunku materiału,
- typu powierzchni kołnierza (podwyższona, płaska, pierścieniowa, męska i żeńska, pióro wpust, połączenie zakładkowe),
- wykończenia kołnierza (gładkie, ząbkowane, kolba),
- rozmiaru (wielkość nominalna i ciśnienie).
Niektóre typy kołnierzy
- Kołnierz szyjkowy posiada długą, stożkową piastę, którą można spawać za pomocą rury. Ten typ kołnierza jest zwykle używany w zastosowaniach o wysokim ciśnieniu i wysokich/niskich temperaturach, które wymagają nieograniczonego przepływu płynu transportowanego przez system rurociągów (otwór kołnierza pasuje do otworu rury).
- Kołnierz nasuwany jest połączony z rurą lub kształtkami za pomocą dwóch części. Jednej wykonanej wewnątrz i jednej na zewnątrz wnęki kołnierza. Jego zaletą jest możliwość łączenia go zarówno z rurami, jak i kształtkami, podczas gdy kołnierze do spawania kielichowego pasują tylko do rur.
- Kołnierze gwintowane są łączone z rurami poprzez przykręcenie rury (która ma gwint zewnętrzny) do kołnierza. Są obowiązkowym wymogiem w obszarach zagrożonych wybuchem, takich jak stacje benzynowe i instalacje, ponieważ wykonywanie połączeń spawanych w takich środowiskach byłoby niebezpieczne.
- Kołnierze zaślepiające nie mają otworu środkowego i służą do zaślepiania lub uszczelniania rurociągu, zaworu/naczynia ciśnieniowego i blokowania przepływu płynu. Kołnierze zaślepiające muszą wytrzymywać niezwykłe naprężenia mechaniczne spowodowane ciśnieniem w systemie i wymaganymi siłami dokręcania śrub. Kołnierze zaślepiające umożliwiają łatwiejszy dostęp do konstrukcji rur, ponieważ można je łatwo odkręcić.
- Kołnierze redukcyjne służą do zmniejszania prześwitu rurociągu. Kołnierze redukcyjne są dostępne w większości rozmiarów i klas materiałów.
Pytania i odpowiedzi
Czym są kołnierze?
Kołnierzy zazwyczaj używa się w parach. W uproszczeniu jest to łącznik o okrągłym lub kwadratowym kształcie, w który wkładamy element rury. W następnej kolejności konstrukcja zazwyczaj zostaje umieszczona w kolejnym kołnierzu.
Gdzie można stosować połączenia kołnierzowe?
Połączenia kołnierzowe można zastosować na przykład w: przemyśle chemicznym, naftowym, systemach komunalnych, systemach mieszkaniowych czy przemyśle gazowym.
Jakie mamy klasyfikacje kołnierzy?
Kołnierze klasyfikujemy ze względu na: materiał, powierzchnie kołnierza, wykończenie i rozmiar.
Czym się kierować przy doborze kołnierza?
Typ kołnierza należy dobrać pod jego zastosowanie. W zależności czy chcemy użyć połączenia kołnierzowego do instalacji wodociągowej czy do narzędzia pomiarowego, będziemy używać innego typu.