Zastosowanie podestów ruchomych
Nazwa podesty ruchome powstała w celu odróżnienia tego typu urządzeń od podestów statycznych tak zwanych nieruchomych. Obecnie na rynku istnieje wiele określeń opisujących ten sam typ urządzenia, do najpopularniejszych określeń należą: podest samojezdny, platforma robocza oraz wysięgnik. Jednak posługiwanie się tego typu określeniami jest błędne.
Pojęcie podestu ruchomego powszechnie rozumiane jest jako pewien rodzaj dźwignic zaliczany do zespołu maszyn budowlanych. Podstawowym celem wykorzystywania podestów ruchomych jest przetransportowanie materiałów i osób na określone miejsce pracy. Przemieszczanie może odbywać się zarówno w poziomie jak i w pionie. Budowa podestu ruchomego nie jest skomplikowana, składa się on bowiem z platformy, potocznie mówiąc kosza przymocowanego na cięgniku lub platformy unoszonej na dźwigniku.
W oparciu o cechy konstrukcyjne podesty ruchome dzielone są na:
- Podesty ruchome wiszące- w ich skład wchodzą wciągarki, liny nośne, platforma robocza oraz liny bezpieczeństwa. Podesty mogą zostać stale zmontowane na potrzeby obiektu budowlanego bądź tymczasowo na czas wykonywania określonych prac. Platforma robocza przymocowana jest do liny nośnej przy użyciu wieszaka. Istnieją trzy metody zaczepienia platformy roboczej: zawieszenie jednopunktowe, zawieszenie dwupunktowe oraz zawieszenie wielopunktowe.
- Podesty ruchome masztowe- w ich skład wchodzi platforma robocza, jeden lub dwa maszty oraz podstawy. Platforma robocza porusza się po maszcie lub po masztach, które stanowią mechanizm napędowy platformy i umożliwiają jej swobodne poruszanie. Najczęstszą konstrukcją używaną do budowy masztu jest konstrukcja kratownicowa. Najpopularniejszą formą wykorzystywaną do podnoszenia jest wykorzystanie dźwignika zębatkowego, który umożliwia swobodne przemieszczanie platformy roboczej wzdłuż masztu. Podwozie podestu najczęściej posiada charakter wózka, który umożliwia łatwe holowanie. Podesty masztowe można podzielić na:
- Podesty teleskopowe wysuwane- charakteryzują się one wysuwnym teleskopowym ramieniem co powoduje, iż muszą one w takcie pracy na dużych wysokościach znajdować się bezpośrednio pod docelowym miejscem.
- Podesty teleskopowe łamane- charakteryzują się łamanym złożonym z wielu części ramieniem, które umożliwia dostanie się w trudno dostępne miejsca bez konieczności bezpośredniego podjeżdżania w dane miejsce.
Podesty ruchome masztowe najczęściej znajdują zastosowane we wszelkiego rodzaju remontach i pracach budowlanych, wykonywaniu powierzonych prac porządkowych w przestrzeni miejskiej, renowacji zabytków a także montażu orynnowania.
- Podesty ruchome nożycowe- główną zaletą podestu ruchomego nożycowego jest duży wymiar platformy roboczej a także stabilność, którą zapewnia równomierne rozłożenie mechanizmu nożycowego. Podesty nożycowe zazwyczaj posiadają większy udźwig, tym samym dając możliwość unoszenia większej liczby osób, zazwyczaj są to maksymalnie trzy osoby. Podesty tego typu zazwyczaj wykorzystywane są do prac porządkowych takich jak mycie okien czy też montaż bilbordów.
- Podesty ruchome teleskopowe- to maszyny przeznaczone do pracy na ekstremalnych wysokościach. Dzięki specjalnej budowie teleskopu możliwa jest praca na wysokich konstrukcjach i budynkach bez konieczności przemieszczania się w odpowiednie miejsce.
- Podesty ruchome przegubowe- dzięki swojej specjalistycznej budowie umożliwiają pracę w ciężkich warunkach z ograniczonym dostępem. Zwyżka koszowa przegubowa posiada charakterystyczne ramię, które składa się z kilku ruchomych punktów umożliwiając tym samym zginanie się pod wieloma kątami co wiąże się z większą dostępnością i docieraniem w miejsca trudnodostępne.
- Podesty teleskopowo – przegubowe- elastyczne podnośniki stosowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Ich wysokość robocza to zazwyczaj około 20,3m. Podobnie jak większość podnośników idealnie sprawdzą się w trudno dostępnych miejscach pracy. Dzięki systemowi przegubów połączonych z teleskopem dostaniemy się w każde trudno dostępne miejsce na hali ponad różnymi instalacjami czy też regałami. Cechą wyróżniającą podesty teleskopowo – przegubowe jest faktfakt, iż są one niezwykle zwrotne mogą obracać się w każdą stronę z podniesionym koszem lub opuszczonym.
- Podesty ruchome załadowcze- najczęściej nazywane windami załadowczymi lub windami samochodowymi. Zazwyczaj przyjmują formę platformy doczepionej z tyłu pojazdu dostawczego lub ciężarowego. Platforma służy do unoszenia ładunku w celu jego załadowania lub rozładowania.
Najpopularniejszą grupą podestów są podesty ruchome przejezdne, które dzielą się na:
- Podesty ruchome wielobieżne- w ich skład wchodzi podwozie, platforma robocza oraz konstrukcja nośna połączona z podwoziem na której przymocowana jest platforma robocza. Dużym udogodnieniem jest fakt, iż posiadają własny napęd na dwa lub cztery koła. Podwozie może być gąsiennicowe bądź kołowe. Zasilanie może być spalinowe bądź elektryczne.
- Podesty ruchome przewoźne- zazwyczaj montowane są przy podwoziu przyczepy i przeznaczone do ciągnięcia za pojazdem. W ruchu drogowym traktowane są jako przyczepy specjalne.
- Podesty ruchome samojezdne- przymocowane do podwozia samochodu i dopuszczane do ruchu drogowego.
W oparciu o rodzaj napędu podesty ruchome dzieli się na:
- Podesty z napędem elektrycznym
- Podesty z napędem spalinowym
Podesty ruchome posiadają szereg zalet do najważniejszych z nich należy przede wszystkim fakt, iż unoszą od jednej do trzech osób, obsługa jest wygodna ze względu na możliwość sterowania zdalnego prosto z unoszonej platformy, praca z tego typu urządzeniem jest łatwa i zapewnia bezpieczeństwo na najwyższym poziomie ze względu na zamontowane wytrzymałe bariery ochronne zamontowane na odpowiedniej wysokości pozwalającej na dogodne manipulowanie narzędziami przez pracowników, pozwalają na unoszenie nawet do 20 metrów dlatego też wypiera się zastosowanie wózków widłowych, w większości posiadają ekologiczny napęd co pozwala na pracę wewnątrz budynków bądź hal bez obaw o nadmierną głośność czy też emisję spalin.