Jakie są niezbędne maszyny na budowie? 

Zanim przystąpimy do budowy na wyznaczonym do tego terenie, warto przyjrzeć się maszynom, które na pewno są nam niezbędne do tego typu czynności.  

Urządzenia budowlane, które muszą pojawić się w miejscu naszej pracy to przede wszystkim te, które przygotują teren pod budowę. Mowa tutaj o spycharkach, koparkach, ładowarkach, wywrotkach czy pozostałych przystosowanych do robót na ziemistym podłożu, w tym betoniarki. Bez nich nie ruszy żadna budowa dróg, budynków czy innych obiektów! 
Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie wymienione maszyny będą użytkowane. Teren, na jakim będą odbywać się prace definiuje, które z nich są w danym momencie, miejscu i czasie potrzebne. 

koparka i spycharka na budowie

Poza wyżej wymienionymi urządzeniami na placu budowy przydają się również agregat prądotwórczy, zagęszczarka, a nawet młot wyburzeniowy. 

To samo tyczy się osprzętu wymiennego do niektórych maszyn. Niektóre z nich są nieodzownym i obowiązkowym elementem, który pomoże nam podczas wykonywania zleconych działań budowlanych. 

Do czego wykorzystywany jest sprzęt na budowie? 

Wszystko zależy od tego, do czego została stworzona dana maszyna czy urządzenie. Wszystko w takim miejscu musi być używane zgodne z ich przeznaczeniem. Dlatego, by pracownik mógł z takiego urządzenia korzystać, potrzebne są specjalne zezwolenia na operatora, a czasami nawet i prawo jazdy. Czemu? Ponieważ niektóre maszyny wymagają przemieszczenia się z jednego punktu do drugiego drogami publicznymi. Co za tym idzie, staje się dołączającym do ruchu i sterującego maszyną obowiązują takie same prawa jak kierowców samochodów. 

Dla przykładu: 

betoniarka obok konstrukcji budynku
 • dzięki spycharkom można łatwo oczyścić teren i przygotować go pod budowę, ale to z ich pomocą można przeładować materiał na wywrotkę. Są również potrzebne do karczowania krzewów, 
 • koparki natomiast są pomocne przy wykopywaniu dołów, ale również, po zmianie osprzętu, do wyburzania np. pozostałości po starych budynkach, które trudno usunąć, 
 • wywrotki są nieodzownym wyposażeniem na budowie, jeśli trzeba przewieść lub wywieść materiały budowlane czy zbędne śmieci poza teren lub na teren na jakim przyszło nam pracować, 
 • ciągniki pozwalają na przewiezienie niektórych urządzeń, ale również maszyn z jednego punktu do drugiego, 
 • betoniarki – z ich pomocą wytwarzana jest mieszanka z jakiej powstaje beton, którą można wylać na przygotowane wcześniej podłoże, 
 • urządzenia pomocnicze, czyli wszystkie agregaty grzewcze, sprężarki, młoty pneumatyczne. 

Podział maszyn budowlanych 

Maszyny budowlane zostały podzielone według zastosowania. Ułatwia to ich kategoryzację, jak również przydział do odpowiedniego zadania, jakie trzeba wykonać na terenie prac budowlanych. Wyróżniamy maszyny: 

 • takie, które przystosowane zostały do robót związanych z przygotowaniem ziemi pod roboty budowlane, 
 • niezbędne do przetransportowania urządzeń pomocniczych, jak również przystosowanych do produkcji betonu, 
 • dostosowane do transportu samochodów i mniejszych maszyn budowlanych, 
 • niezbędne do wykonania wszelkich prac wykończeniowych, 
 • takie, dzięki którym zdołamy wykonać wszelkie prace zbrojarskie, 
 • takie, z których pomocą damy radę zrealizować prace drogowe, 
 • pozwalające na krótkie przetransportowanie potrzebnego sprzętu z jednego miejsca placu budowy na drugi, 
 • wszelakie zmechanizowane urządzenia i maszyny do pozostałych prac, 
 • jak również takie, które mają wesprzeć na inne sposoby osoby operujące i pracujące na miejscu wykonywania robót budowlanych. 

Jak widać, maszyny na placu budowy są wykorzystywane do praktycznie wszystkich możliwych działań. Oczywiście z odpowiednim ich przydziałem. Chociaż niektóre z nich są w stanie, po zmianie osprzętu, wykonywać różne inne zadania niż to podstawowe. 

spycharka podczas pracy

Branża budowlana idzie mocno do przodu wraz z rozwojem technologii. Ułatwia to przede wszystkim pracę ludziom, ale jednocześnie stawia na większe bezpieczeństwo. Dlatego wszystkie wymienione powyżej maszyny są nieodzownym elementem na budowie. Być może to jest powodem, dla którego wzbudzają takie zainteresowanie i każdy z nas, chociaż raz chciałby usiąść za sterami lub kierownicą takiego pojazdu. 

Pytania i odpowiedzi

Do czego wykorzystywany jest sprzęt na budowie?

Wszystko zależy od tego, do czego została stworzona dana maszyna czy urządzenie. Wszystko w takim miejscu musi być używane zgodne z ich przeznaczeniem.

Jakie są niezbędne maszyny na budowie?

Urządzenia budowlane, które muszą pojawić się w miejscu naszej pracy to przede wszystkim te, które przygotują teren pod budowę. Na placu budowy przydają się również agregat prądotwórczy, zagęszczarka, a nawet młot wyburzeniowy. To samo tyczy się osprzętu wymiennego do niektórych maszyn.

Jak zostały podzielone maszyny na placu budowy?

Maszyny budowlane zostały podzielone według zastosowania. Ułatwia to ich kategoryzację, jak również przydział do odpowiedniego zadania, jakie trzeba wykonać na terenie prac budowlanych.

Do czego służy spycharka na placu budowy?

Dzięki spycharkom można łatwo oczyścić teren i przygotować go pod budowę, ale to z ich pomocą można przeładować materiał na wywrotkę.