Montażysta rusztowań
Budowane przez wykwalifikowanych monterów rusztowania to tymczasowe konstrukcje zbudowane z pionowych słupów połączonych ze sobą. Dzięki ich zastosowaniu możliwe są bezpieczne prace na wysokościach. Przemieszczanie się pracowników umożliwiają poziome żerdzie i ułożone na nich pomosty. Rusztowania klasyfikujemy ze względu na typ użytych przy ich instalacji materiałów – wyróżniamy rusztowania stalowe oraz aluminiowe. Ze względu na sposób użytkowania możemy wyróżnić rusztowania:
- nieruchome – stosowane przy pracach wymagających dużo czasu;
- jezdne – wyposażone w kółka samonastawne, umożliwiają przesuwanie z miejsca na miejsce.
Kim jest monter rusztowań i czy warto nim zostać?
Tylko osoba legitymująca się odpowiednimi dokumentami, może być monterem rusztowań odpowiedzialnym za przygotowanie terenu pod budowę konstrukcji, wybór elementów pomocniczych oraz samą instalację rusztowań.
Kwalifikacje montera rusztowań zapewniają łatwe i szybkie znalezienie pracy, także za granicą. Osoby posiadające owe specjalistyczne kwalifikacje nie mogą narzekać na brak ofert pracy. Polskie budownictwo stale się rozwija, w związku z czym nie brakuje propozycji zatrudnienia na stanowisko montera rusztowań.
Co należy do obowiązków montera rusztowań metalowych?
Główne obowiązki montera to:
- wybór elementów planowanej konstrukcji oraz sprawdzenie ich jakości
- przygotowanie terenu pod instalację rusztowania
- montaż oraz demontaż rusztowań budowlanych z zachowaniem niezbędnych zasad bezpieczeństwa
- czytanie planów technicznych
- prace pomocnicze
Żeby podjąć pracę na tym stanowisku, trzeba zdobyć oficjalne uprawnienia montera rusztowań, które uzyskuje się na drodze podejścia do egzaminu państwowego przed komisją powołaną przez Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego, który jest ściśle odpowiedzialny za mechanizację i automatyzację przemysłu, budownictwa, transportu drogowego oraz doskonalenie procesów montażowych i pomiarowych.
Mile widziane wykształcenie
Pracodawcy najchętniej decydują się na zatrudnienie absolwenta szkoły zawodowej o profilu budowlanym. Atutem montera pracującego w terenie będzie prawo jazdy kategorii B. Okazuje się także, że przydać się może podstawowa znajomość języka angielskiego, a szczególnym atutem znajomość specjalistycznych terminów budowlanych w obcym języku.
Ile zarabia monter rusztowań budowlanych?
Dane ze stycznia 2022 roku pokazują, że w Polsce wynagrodzenie montera wynosi średnio 5100 złotych brutto, ale doświadczeni monterzy mogą liczyć na stawkę sięgającą 6300 złotych brutto.
Alternatywy dla montera
Na rynku pracy wciąż rośnie zapotrzebowanie na tego typu specjalistów, nie tylko w branży budowalnej, ale także eventowej, energetycznej czy petrochemicznej, więc wbrew wyobrażeniom wielu ludzi, zawód ten otwiera wiele ścieżek kariery. Rusztowania wykorzystywane są nie tylko do prac budowlanych czy renowacyjnych, ale również na koncertach i imprezach – scena to także odpowiednie oświetlenie i efekty wizualne, które instaluje się na wysokościach. Możemy więc stwierdzić, że montażysta rusztowań znajdzie pracę w niemal każdej części Polski.
Wyposażenie wykwalifikowanego montera rusztowań
Profesjonalny montażysta stosuje indywidualne środki ochrony oraz urządzenia zabezpieczające go przed upadkiem. Do podstawowego wyposażenia zaliczamy:
- odzież roboczą
- bezpieczne obuwie (m.in. z podeszwą antypoślizgową)
- hełm ochronny
- rękawice ochronne
- okulary ochronne
Do indywidualnych środków ochrony przed upadkiem z wysokości zaliczamy:
- szelki bezpieczeństwa
- amortyzator z linką bezpieczeństwa
- zatrzaśnik