Kurs na zwyżki (podnośniki koszowe)
Celem szkolenia jest nie tylko jak najlepsze przygotowanie kursantów do egzaminu UDT, ale także przekazanie wiedzy i nauka umiejętności, które przydadzą się w późniejszej pracy. Nasi instruktorzy przykładają dużą wagę do zasad bezpiecznej eksploatacji urządzeń, co pozwala uniknąć awarii i wypadków przy pracy. W cenie szkolenia zawarty jest egzamin, po którego zaliczeniu uzyskuje się uprawnienia UDT, niezbędne do pracy w zawodzie.
Kurs na podnośnik koszowy – informacje
Zajęcia z teorii
Kurs rozpoczyna się wykładami, w trakcie których instruktorzy w przystępny sposób przekazują wiedzę na temat budowy podnośników, działania mechanizmów, czytania instrukcji obsługi, zasad eksploatacji, badań i prób. Zajęcia odbywają się stacjonarnie lub online, w formie webinarów.
Zajęcia praktyczne
Kursanci mogą umawiać się indywidualnie na ćwiczenia praktyczne w hali na placu manewrowym. Ośrodek dysponuje własną bazą techniczną z urządzeniami omawianymi na kursie. Kandydat na operatora ma okazję zapoznać się w praktyce z budową zwyżek, przećwiczyć uruchamianie i obsługę, poznać zasady BHP obowiązujące przy wypadkach i awariach.
Zakres zagadnień w obu częściach szkolenia jest uzgadniany z UDT. Szkolenia mogą różnić się liczbą godzin, w zależności od stopnia zaawansowania i potrzeb grupy oraz typu podestów (od ok. 8 do 35 godzin).
Kurs na podnośniki – szczegóły organizacyjne
Kto może wziąć udział w zajęciach: osoby na różnym poziomie zaawansowania, w wieku powyżej 18 lat, bez przeciwwskazań zdrowotnych, posiadające co najmniej wykształcenie podstawowe.
Gdzie odbywają się kursy: Ośrodek organizuje szkolenia na podnośniki koszowe w Warszawie, Krakowie, Katowicach. Na życzenie klientów biznesowych organizujemy również szkolenia w innych lokalizacjach.
Ile kosztują kursy na podesty ruchome: cena jest podawana zainteresowanym klientom przy rejestracji. Zależy między innymi od terminu kursu, stopnia zaawansowania grupy i innych czynników.
Egzamin UDT – uprawnienia po kursie
W ramach zajęć organizowany jest egzamin państwowy przed inspektorami z ramienia UDT (w Warszawie lub innych lokalizacjach). Po jego zaliczeniu otrzymuje się uprawnienia na zwyżki, ważne przez 5 lat. Obowiązują one na terenie Polski.
Podnośnik koszowy: jak działa, gdzie się go używa
Ten rodzaj podestu ruchomego jest szeroko wykorzystywany do prac na wysokościach. Składa się z platformy lub kosza umieszczonego na ramieniu hydraulicznym. Całość znajduje się najczęściej na przyczepie samochodu ciężarowego, co daje urządzeniu duże możliwości, jeśli chodzi o transport.
Podstawowe parametry, jakimi mogą różnić się poszczególne modele podestów koszowych, to:
- Maksymalna Wysokość podnoszenia, czyli wysokość, na jaką może wznieść się platforma
- Maksymalny Wysięg podestu – mierzony od osi obrotu do skrajnego położenia kosza
- Wymiary platformy roboczej
- Maksymalny udźwig – masa, jaką może unieść platforma, wyrażana w kilogramach lub liczbie osób
- Masa i wymiary urządzenia
- Rodzaj napędu: elektryczny lub spalinowy
Przykładowe zastosowania zwyżek to:
- Prace wysokościowe na placu budowy
- Konserwacja, sprzątanie, malowanie dachów
- Naprawa oświetlenia, instalacji elektrycznej, sygnalizacji świetlnej
- Mycie okien i elementów elewacji
- Przycinanie gałęzi, pielęgnacja zieleni w parkach i innych terenach zielonych
- Działania straży pożarnej – wozy strażackie również są rodzajem podnośników koszowych