Podstawowe procesy spawania
Specyfika procesu spawania
Spawanie to proces, dzięki któremu jesteśmy w stanie budować samochody, statki czy różnego rodzaju konstrukcje. Dzięki niemu możemy także trwale połączyć ze sobą metale oraz ich stopy. Materiały łączymy ze sobą poprzez ich nagrzanie i stopienie w miejscu przyszłego łączenia. Kluczową rolę w tym procesie odgrywa energia cieplna, którą można otrzymać chociażby z energii gazowej czy też elektrycznej.
Rodzaje spawania
Źródłem ciepła jest zwykle łuk spawalniczy. Spawanie z jego użyciem nazywamy spawaniem łukowym. Można do niego wykorzystać jedynie ciepło, które jest generowane przez łuk. Sprawia ono, że spawane elementy stapiają się ze sobą.
W kontekście tego, skąd pochodzi wykorzystywana energia możemy wyróżnić także kilka innych rodzajów spawania takich jak:
- spawanie elektryczne – zazwyczaj tą metodą spawane są metale o grubości od 1 do 80 mm,
- spawanie gazowe – ten sposób wykorzystywany jest przy spawaniu wszystkich rodzajów stali oraz metali niezależnych,
- spawanie laserowe –ten sposób nadaje się do spawania m.in. stali stopowej, niklu czy metali trudnotopliwych,
- spawanie hybrydowe – ta metoda zapewnia większą trwałość łączenia materiałów.
Rodzaje procesów spawalniczych
Spawanie można podzielić na trzy podstawowe procesy spawalnicze:
- spawanie,
- lutowanie – polega na łączeniu metali przy użyciu spoiwa, którego temperatura topnienia jest niższa od temperatury topnienia materiałów, które chcemy zespolić,
- zgrzewanie – polega na rozgrzaniu powierzchni do takiego stopnia, aby stały się one plastyczne, po czym są one do siebie dociskane. Są metody zgrzewania, gdzie materiały najpierw dociska się do siebie, po czym rozgrzewa.
Jakie materiały możemy spawać?
Najczęściej spawane są aluminium, stal miękka oraz stal nierdzewna. Oprócz metali spawać możemy również tworzywa sztuczne. W ich przypadku źródłem ciepła jest gorące powietrze lub opornik elektryczny.
Co jest niezbędne do spawania?
Do spawania niezbędne jest nie tylko odpowiednie doświadczenie, ale również specjalistyczny sprzęt. Proces ten wymaga od spawacza precyzji oraz uważności. Ważne jest też podejmowanie właściwych decyzji takich jak np.:
- odpowiedni dobór metody spawania,
- dobranie odpowiedniego spoiwa.
Należy również zadbać o bezpieczeństwo i zaopatrzyć się w specjalistyczne maski spawalnicze.
Rodzaje metod spawalniczych
- W kontekście dostępnych metod spawania, możemy wyodrębnić następujące rodzaje: MIG/MAG – spawanie w osłonie gazowej,
- spawanie elektrodami otulonymi (MMA),
- spawanie łukową nietopliwą elektrodą (TIG),
- spawanie gazowe,
- spawanie łukiem plazmowym,
- spawanie wiązką laserową.
Jaki rodzaj spawania wybrać?
To, jaki rodzaj spawania wybieramy do przeprowadzenia procesu spawania zależy od wielu czynników. Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad typem spawanego materiału, szybkością wykonania oraz dysponowanym przez nas budżetem. Znaczenie może mieć również doświadczenie oraz umiejętności spawacza – szczególnie przy bardziej zaawansowanych zadaniach. Do zdecydowania, którą metodę finalnie wybierzemy, warto porównać charakterystykę poszczególnych technik. Kluczowe będzie w tym kontekście określenie tego, na czym zależy nam najbardziej – na dokładności, trwałości a może prędkości pracy. Każda z wspomnianych opcji pozwala nam osiągnąć odmienny efekt końcowy, dlatego warto jest go precyzyjnie określić.