Was Löten bedeutet 

Historia lutowania sięga jeszcze starożytności. Już 3000 lat p.n.e. Egipcjanie podczas produkcji biżuterii łączyli ze sobą złoto i srebro. Było ono złączone ze sobą za pomocą miedzianego lutu. I po dzień dzisiejszy wykorzystuje się tę metodę przy łączeniu metali i stopów o różnych właściwościach. Lutowanie zatem jest metodą, która polega na połączeniu ze sobą dwóch elementów metalowych, za pomocą spoiwa zwanego lutem. Efektem tego procesu jest estetyczna, stabilna oraz trwała spoina. Lutowanie zachodzi w temperaturze, która jest temperaturą wyższą niż topnienie lutu (w celu uplastycznienia spoiwa). Jednak cały proces zachodzi w temperaturze, która nie naruszy struktury połączonych części.  

Kurse zum Löten 

Chcesz nauczyć się, jak korzystać z lutownicy? A może jest Ci to potrzebne zawodowo? Zapraszamy więc do nas. W ośrodku ERGON prowadzimy kursy lutowania. Z chęcią nasi instruktorzy pokażą, jak korzystać z materiałów i narzędzi, a naprawianie rzeczy w domu nie przysporzy Ci już więcej bólu głowy. Nauczysz się w bezpieczny sposób obsługiwać lutownicę i poznasz zasady stosowania konkretnych materiałów i narzędzi. Ponadto nauczysz się: 

  • rodzajach lutownic i zasadach ich użytkowania; 
  • praktycznie o lutowaniu; 
  • podstaw lutowania – teoria; 
  • o popełnianych błędach w lutowaniu; 
  • jak naprawiać przewody (połączenia lutowane i odlutowywanie); 
  • o naprawie elektroniki; 
  • GESUNDHEIT UND SICHERHEIT i PPOŻ. 

Ein bisschen Theorie zum Löten 

Jeżeli chcesz rozpocząć pracę z lutowaniem, powinieneś poznać kilka faktów dotyczących tego procesu.  

Narzędziem służącym do lutowania jest lutownica. Jest ona jednym z podstawowych urządzeń warsztatowych i wykorzystywana jest w wielu pracach, zarówno tych drobniejszych jak i zaawansowanych, gdzie nie wystarczą przybory ręczne.  

Lutownica składa się z dwóch części: kolby (służącej jako uchwyt) oraz grota (bezpośrednio styka się ze spoiwem – lutem). Podczas lutowania metalowe elementy zostają połączone spoiwem (lutem). Natomiast w aspekcie fizykochemicznym proces lutowania (łączenie metalowych elementów) opiera się na dwóch zjawiskach: dyfuzji i adhezji. Spoiwo lutnicze dostaje się w przestrzeń między elementami, a cząsteczki do porów na ich powierzchni. Proces lutowania zaczyna się od oczyszczania powierzchni lutowanych części. Później nagrzewamy elementy oraz nakładamy topnik i lut na krawędzie elementów, które łączymy. Na samym końcu czekamy na krzepnięcie i aż spoiwo się ochłodzi.  

Betrachtet man die Schmelztemperatur des Bindemittels, so unterscheidet man zwischen zwei Grundtypen des Lötens: 

  • lutowanie miękkie;  
  • lutowanie twarde;  
Mann bei der Arbeit
Arten des Lötens 
Weichlöten Hartlöten 
Proces zachodzi w temperaturze niższej niż 450 ° C; Proces zachodzi w temperaturze powyżej 450 ° C; 
Lutownica nagrzewa materiał selektywnie, więc cały proces trwa szybko; Czasem temperatury są pięciokrotnie wyższe niż 450 ° C – jak w lutowaniu przemysłowym. Potrzeba wtedy bardziej specjalistycznych narzędzi; 
Nie są wymagane środki ochronne (prócz systemu odsysania oparów); Wymagane jest stosowanie specjalistycznych, fachowych narzędzi;  
Es wird häufig in der Elektronik (z. B. bei der Verbindung von Teilen auf einer Leiterplatte), bei der Abdichtung von Dachrinnen, Dächern und auch bei Blecharbeiten verwendet.  Es findet Anwendung beim Verbinden von Kohlenstoff-, Wolfram-, Nickel-, Molybdän- und Chromstählen sowie von Gold, Silber, Kupfer oder Bronze. 

Ponadto, zakres topliwości stopu w lutowaniu miękkim to około 180 – 280° C. Podstawą lutu miękkiego jest cyna oraz inne metale, które mają podobna temperaturę topnienia (kadm, bizmut, antymon). Można go użyć do połączenia elementów miedzianych, mosiężnych, stalowych czy cynkowych. Ponieważ cały proces nie przebiega w stosunkowo bardzo wysokiej temperaturze, lutowanie miękkie zastosowane jest nie tylko przez profesjonalistów, ale i amatorów. Wykorzystują oni lutownice w swoich gospodarstwach domowych.  

Jeżeli chodzi o lutowanie twarde to, gdy temperatura może dojść do prawie 1000°C, zwykła lutownica nie wystarczy. Używamy wtedy lampy lutowniczej, czy palnika acetylenowo – tlenowego.  Lut twardy to często mieszanki srebra, które są w stanie łączyć wiele metali.  

Lutowanie to znana metoda obróbki metali, która posiada liczne zalety. Ta część, gdzie dochodzi do procesu połączenia tych metali, wygląda bardzo estetycznie, a jej wytrzymałość jest naprawdę bardzo wysoka. W ofercie mamy cały wachlarz lutów do wyboru, o najróżniejszych właściwościach. Ta technologia jest nie tylko znana, ale i nowoczesna oraz może połączyć niemal wszystkie metale i stopy. 

Profi-Lötkolben

Willkommen bei unseren Fortbildungskursen  

Kursy lutowania w naszym ośrodku ERGON składają się z części praktycznej prowadzonej w formie warsztatu, stacjonarnie oraz teoretycznej możliwej do odbycia online. Zajęcia prowadzone są w przystępny i bardzo ciekawy sposób. Nasi instruktorzy to fachowcy z dużym doświadczeniem w obszarze lutowania. 

Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz lutować czy też jesteś już oswojony z podstawami tej czynności, możesz wybrać dla siebie odpowiedzenie szkolenie. Mamy kurs dla początkujących oraz kolejny wyższy stopień – dla zaawansowanych.  

Zapraszamy do kontaktu, a udzielimy wszystkich niezbędnych informacji. Zapewniamy rynkowe ceny, które zawsze uzgadniamy z Państwem indywidualnie. Dla większych oraz zorganizowanych grup proponujemy rabaty. Głowna siedziba naszej firmy to Warszawa, ale mamy ośrodki również w innych miastach Polski takich jak np.: Kraków, Bielsko–Biała czy Katowice. W przypadku, gdy jest to kurs zamknięty, to dojedziemy praktycznie w każde miejsce.  

Wir möchten Sie auch ermutigen, sich mit der breiten Palette der von ERGON angebotenen Kurse vertraut zu machen. Wir bieten u. a. Einführungs- und Fortbildungskurse zum Thema Sicherheit und Gesundheitsschutz am Arbeitsplatz sowie Kurse zum Brandschutz an, Erste-Hilfe-Ausbildungsowie viele andere Kurse, für die Folgendes erforderlich ist Anrechte TDT oder UDT (zum Beispiel Ausbildung zum/zur Gabelstaplerfahrer/in oder Betreiber einer mobilen Hubarbeitsbühne).  

ERGON-Ausbildung