Wózki widłowe znajdują szerokie zastosowanie w magazynach, centrach logistycznych, sklepach wielkopowierzchniowych, halach produkcyjnych czy przemysłowych. Umożliwiają łatwe przenoszenie ładunków umieszczonych na paletach, a przy tym pozwalają na przyspieszenie pracy i poprawiają jej bezpieczeństwo. Do tego, aby obsługiwać sprzęt, niezbędny jest kurs na wózek widłowy, podczas którego uczestnik uzyskuje niezbędne wiadomości teoretyczne i praktykę na stanowisku pracy operatora.

Sterowanie wózkami widłowymi polega na sterowaniu ruchem pojazdu oraz dodatkowo masztem i widłami, które odpowiedzialne są za podnoszenie i opuszczanie ładunków. Kierowanie jest analogiczne do kierowania samochodem. Stosuje się kierownicę, a także pedały hamulca i gazu. Niektóre modele wyposażone są dodatkowo w sprzęgło. Większość pojazdów ma dwa biegi – wolny oraz szybszy i potrafi się poruszać w przód oraz w tył.

Wózki widłowe są przy tym urządzeniami zwrotnymi oraz mają niewielki promień skrętu, co powoduje, że bardzo łatwo operuje się nimi pomiędzy regałami i w innych wąskich przestrzeniach. Manewry są przy tym precyzyjne, niemniej ze względu na swój ciężar pojazdy muszą być jednocześnie kierowane ostrożnie, ponieważ przy maksymalnym ładunku są one bardziej narażone na przewrócenie. Zakazane jest wykonywanie manewrów przy dużej szybkości i pełnym załadunku. Prawidłowego sterowania urządzeniem uczy kurs operatora wózka widłowego, który zaznajamia uczestników z prawidłowymi przepisami obsługi urządzeń.

Aby uzyskać uprawnienia na wózki widłowe, które nadawane są przez UDT Warszawa na naszych zajęciach w ERGON Zentrum für Personalentwicklung lub poprzez inne jednostki, konieczne jest zdanie egzaminu praktycznego, który polega na prawidłowym wykonaniu manewrów bez ładunku oraz wraz z ładunkiem. Zakończony kurs operatora wózka widłowego uprawnia do pracy na stanowisku. Nadane UDT-Ansprüche są ważne bezterminowo i upoważniają do pracy także za granicą.

Weitere Informationen:

Kontrolle
Richtige Kontrolltechniken

 

Frachtumschlag
Bedienung eines beladenen Gabelstaplers

 

Sicherheit
Grundsätze der sicheren Handhabung

 

Bauwesen
Wissensbasis Bauwesen

 

Kurse
für Gabelstapler