Що таке корабельні ліфти?
Do czego służą wyciągi statków?
Одним з видів підйомно-транспортного обладнання, яке використовується для переміщення вантажів в обмеженому діапазоні, по горизонталі або вертикалі, є суднові підйомники. Застосовуються для підйому плавучих об'єктів.
Wyciągi statków są tzw. wyciągami towarowymi. Termin ten oznacza dźwignice, które składają się z podstawy ładunkowej, przystosowanej do rozmieszczania towarów pod kątem przy pomocy cięgników, które mogą być łańcuchowe lub linowe.
- Wszystkie wyciągi towarowe (a tym samym wyciągi statków) podlegają dozorowi technicznemu.
Експлуатація та технічне обслуговування вантажних ліфтів
Wyciągi towarowe powinny być użytkowane zgodnie z instrukcją eksploatacji oraz obsługiwane zgodnie z tym, jakie jest ich przeznaczenie:
- Aby zapewnić bezpieczne korzystanie z urządzenia, obsługujący tą maszynę ma obowiązek zapewnić serwis urządzenia zgodnie z tym, co jest zapisane oraz wymagane w załączniku nr 2 do rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 21 maja 2019 roku, w kwestii trybu oraz sposobu sprawdzania kwalifikacji potrzebnych do obsługi i konserwacji urządzeń technicznych i metody przedłużania okresu ważności certyfikatów. Przeglądy techniczne powinny być wykonywane w terminach, jakie określa dyrektywa (załącznik nr 2 do rozporządzenia, dyrektywa Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 roku, dotycząca warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie modernizacji, eksploatacji oraz napraw transportu bliskiego) chyba, że wytwórca określi inaczej.
- Користувач машини повинен завести і вести сервісний журнал, в якому технічний обслуговуючий персонал фіксує всі виконані роботи.
- Кожна машина, що експлуатується користувачем, повинна мати в наявності інструкцію з експлуатації, що базується на керівництві з експлуатації.
Zanim вантажний ліфт zostanie dopuszczony do użytku, musi zostać dokonana jego rejestracja, a osoba, która będzie go użytkować powinna uzyskać decyzję zezwalającą na eksploatację, która jest wydana przez organ dozoru technicznego. Zanim właściwy organ wyda taką decyzję, dokonuje poniższych zadań:
- Rozpoznaje urządzenie i sprawdza, jak jest oznakowane oraz jaki jego stan techniczny;
- Sprawdza czy są wszystkie dokumenty i ich poprawność;
- Dokonuje badania odbiorczego u użytkownika;
- Sprawdza, czy wyposażenie urządzenia jest zgodne z dokumentacją jaka została przedstawiona, na miejscu obsługi maszyny.
Wyciągi statków stosuje się przeważnie w Ameryce, Azji oraz czasem Afryce. W Europie nie rozpowszechniły się one aż tak bardzo (mimo zalet w porównaniu z innymi urządzeniami stoczniowymi). Do zalet wyciągów statków zaliczamy:
- Zajmują mniej obszaru niż doki;
- Krótki czas podnoszenia statku;
- Platforma bez bocznych ścian;
- Łatwość remontów i konserwacji.