Czym jest spycharka i jaką pełni funkcję na placu budowy? 

Spycharka to nieodzowny element krajobrazu każdej budowy. Zwana inaczej spychaczem tudzież buldożerem otrzymała wyjątkowe zadanie podczas wykonywania robót budowlanych. 
Służy przede wszystkim do oczyszczania terenu przygotowanego pod roboty budowlane za pomocą lemiesza. Jest to zamontowany na przedzie specjalny element wyposażenia pozwalający na spychanie na niewielkie odległości, czasami i nawet kilka metrów zbędnych zanieczyszczeń mogących przeszkodzić w zaplanowanych czynnościach roboczych. Od pierwszej warstwy gleby, po dowolny materiał, który należy usunąć. Mogą to być różnego rodzaju kamienie, resztki drzew, niewielkie krzewy czy nawet nasypy powstałe dużo wcześniej. 

spycharki na placu budowy

Spychacze można również wykorzystać do takich prac jak karczowanie drzew. 

Z ich pomocą można również tworzyć dość wysokie hałdy, a nawet przenosić określoną ilość materiału zarówno potrzebnego do budowy, jak i wręcz przeciwnie.  

Zastosowanie spycharki jednak zależne jest od tego, jaki osprzęt do niej zastosujemy – czy ładujący, czy spychający. Plusem takich dodatków do tego urządzenia jest to, że można go zamontować i używać w innych maszynach takich jak walce, a nawet koparki łyżkowe. 

Budowa i rodzaje spycharek 

Pojazdy te zbudowane są z dwóch najważniejszych elementów do jakich zalicza się ciągnik, czyli cały korpus maszyny oraz osprzęt, w którego skład wchodzi lemiesz (łopata) oraz układ zawieszenia w pakiecie ze sterowaniem.  

Spycharki mogą jednak różnić się od siebie budową. Różnica jest niemal natychmiast zauważalna. Jedne poruszają się na gąsienicach, nazywane gąsienicowymi oraz tymi poruszającymi się z pomocą kół, tak zwane kołowe posiadające ramę albo sztywną, albo przegubową. 

Inaczej ma się sprawa z podziałem na koparki z wzięciem pod uwagę różnego rodzaju lemieszy: 

  • jeśli przedni element został umieszczony prostopadle w stosunku do kierunku jazdy, wtedy mamy styczność ze spycharką czołową, 
  • gdy lemiesz zostaje umocowany prostopadle, wtedy spycharki takie nazywamy bocznie przechylonymi, 
  • te z zamontowanymi dodatkowymi ścianami bocznymi na lemieszu otrzymały nazwę spycharek segmentowych, 
  • mając przed sobą spycharkę z łopatą zamontowaną w pozycji poziomej mówimy o czołowo skośnych, 
  • na spycharki posiadające w swoim wyposażeniu karczowniki, podłużnym ślimakiem z uzupełaniającym układem regulacji czy wibracyjnym lub impulsywnym zespołem mówi się, że są specjalnymi spycharkami, 
  • takich, które lemiesze zamocowano bokiem w stosunku do poruszania się pojazdu, co daje możliwość na boczne przesuwanie zbędnych elementów na placu budowy, 
  • ostatnimi są te uniwersalne, bowiem mają możliwość zamontowania lemiesza praktycznie w każdy możliwy sposób: po skosie, czołowo i pochylnie. 
operator spycharki przy urządzeniu

Warto tutaj podkreślić, że istnieje również podział spycharek przez wzgląd na rodzaj sterowania łopatą. Wyróżniamy dwa takie: hydrauliczne i mechaniczne. Posiadają również odmienne moce silników: od 100 kW (III klasa) do 220 kW (II klasa) oraz powyżej 220 kW (I klasa).  

Jaki jest główny powód powstania spycharek? 

Przede wszystkim zostały stworzone po to, aby ułatwić człowiekowi pracę na budowie. Kiedyś oczyszczanie terenu trwało zdecydowanie dłużej i było bardziej niebezpieczne. 

Jednak nie ma co ukrywać, najważniejszym zadaniem dla spycharek jest przenoszenie i pozbywanie się brudu, jak i sporych pokładów ziemi.  

Spycharki są nieodzownym elementem również podczas prac związanych z budową dróg. Nim zostanie wylany asfalt czy pierwsza warstwa nawierzchni, operator spycharki oczyszcza i przygotowuje teren, aby nie było na nim żadnych zanieczyszczeń, a po wylaniu wszystkiego co jest niezbędne do budowy drogi, spychacz służy do wygładzania nawierzchni. Dzięki temu, element drogi będzie stabilniejszy i bezpieczniejszy. Poza tym, maszyna ta zrobi to zdecydowanie lepiej niż człowiek. No i przede wszystkim szybciej. 

spycharka podczas pracy

Przez to, że maszyny te mogą różnić się od siebie wielkością i budową są wręcz wielofunkcyjnymi, nieodzownymi pomocnikami. Można je spotkać nawet w kopalniach. Wtedy mamy styczność ze spycharkami kopalnianymi. 

Dlatego właśnie spychacze są tak istotnym wsparciem na placach budowy i nie tylko.  Mają w sobie wyjątkowe połączenie siły z precyzją, z którą nie może się równać żadna inna maszyna. Przypominające opancerzone potwory na gąsienicach lub kołach są spotykane wszędzie tam, gdzie odbywają się roboty budowlane. 

Questions et réponses

Do czego służy spycharka?

Spycharka służy przede wszystkim do oczyszczania terenu przygotowanego pod roboty budowlane z pomocą lemiesza.

Z czego zbudowane są spycharki?

Spycharki zbudowane są z dwóch najważniejszych elementów do jakich zalicza się ciągnik, czyli cały korpus maszyny oraz osprzęt, w którego w skład wchodzi lemiesz (łopata) oraz układ zawieszenia w pakiecie ze sterowaniem.

Czy buldożer to też spycharka?

Tak. To specjalna spycharka spychająca to, co ma przed sobą lub z boku z pomocą przystosowanego do tej czynności lemiesza.

Czy spycharki różnią się od siebie?

Tak. Jedne poruszają się na gąsienicach nazywane gąsienicowymi oraz tymi poruszającymi się z pomocą kół, tak zwane kołowe posiadający ramę albo sztywne, albo przegubowe.